Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sezónní alergie: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Azelastin ve formě nosního spreje je u pacientů se sezónní alergickou rhinitidou účinnější nežli perorálně podaný cetirizin

Specializace: alergologie a imunologie otorinolaryngologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Sezónní alergie

Vydáno: 30.5.2013

Azelastin ve formě nosního spreje je u pacientů se sezónní alergickou rhinitidou účinnější nežli perorálně podaný cetirizin

Studie publikovaná v Clinical Therapeutics se zaměřila na porovnání účinnosti azelastinu a cetirizinu. Obě látky jsou určeny k léčbě sezónní alergické rhinitidy (SAR) a patří do skupiny selektivních antagonistů H1 receptorů.

Jednalo o multicentrickou dvojitě zaslepenou studii trvající dva týdny. Zahrnovala celkem 307 pacientů (průměrný věk 35 let, rozptyl 12–74 let) se středně těžkou až těžkou formou SAR. Randomizací vznikly 2 skupiny pacientů. První skupině byl indikován azelastin nosní sprej (2 aplikace denně do obou nosních dírek) plus perorálně podané placebo tablety. Druhá užívala 1× denně tabletu 10 mg cetirizinu v kombinaci s nosní aplikací fyziologického roztoku.

Jako hodnoticí kritérium stanovili vědci změnu celkového skóre nosních symptomů (TNSS) zjištěnou po 12 hodinách od aplikace. Zároveň se sledoval i okamžitý nástup účinku, tj. skóre TNNS po 4 hodinách od užití léčby. Pacienti svůj aktuální stav vyhodnocovali 2× denně (ráno a večer). Pacienti ve věku 18 let a více navíc 0. a 14. den vyplnili dotazník kvality života spojený s rhinokonjuktivitidou (RQLQ).

U obou skupin došlo ke zlepšení průběhu SAR. Nicméně celková změna TNSS byla signifikantně vyšší ve skupině aplikující si azelastin (celkové zlepšení 29,3 %, u cetirizinu pouze 23,0 %, p = 0,015). Stejně tak i okamžitá změna skóre stanovená po 60 a 240 minutách poukazovala na vyšší účinnost terapie azelastinem ve srovnání s cetirizinem (v obou případech p = 0,040). Celková změna RQLQ vyšší přínos azelastinu u pacientů se SAR potvrdila taktéž (p = 0,049). Snášenlivost obou léků byla dobrá a navzájem srovnatelná.

Zjištěné závěry jasně vypovídají o vhodnosti aplikace azelastinu ve formě nosního spreje u SAR. Ve srovnání s perorálním cetirizinem přináší pacientům výraznější a rychlejší úlevu.

(msd)

Zdroj: Corren J. et al. Effectiveness of azelastine nasal spray compared with oral cetirizine in patients with seasonal allergic rhinitis. Clinical Therapeutics 2005 May; 27(5): 543–53.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Azelastin ve formě nosního spreje zmírňuje nosní příznaky pacientů se sezónní alergickou rýmou s nedostatečnou odpovědí na loratadin

Azelastin ve formě nosního spreje je účinným a bezpečným lékem pro pacienty se sezónní alergickou rýmou (SAR) s nedostatečnou léčebnou odpovědí na perorálně podávaný loratadin.

Topický azelastin je účinný u celoroční alergické konjuktivitidy

Azelastin významně zmírňuje svědění očí a zarudnutí spojivek u pacientů se středně závažnou a závažnou celoroční alergickou konjunktivitidou. Jeho účinnost je minimálně stejná jako u levocabastinu a je velmi dobře snášený.Všechny novinky