Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sezónní alergie: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Azelastin v nosním spreji zmírňuje příznaky alergické rýmy účinněji a rychleji než perorální desloratadin

Specializace: alergologie a imunologie otorinolaryngologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Sezónní alergie

Vydáno: 6.3.2014

Azelastin v nosním spreji zmírňuje příznaky alergické rýmy účinněji a rychleji než perorální desloratadin

Německo-rakouská studie prokázala větší přínos azelastinu v nosním spreji v porovnání se systémově podávaným desloratadinem při zmírňování příznaků sezónní alergické rýmy (SAR). 

Azelastin je selektivní antagonista H1 histaminových receptorů, který také inhibuje vyplavení dalších mediátorů zapojených v alergické reakci. Cílem této randomizované placebem kontrolované dvojitě zaslepené zkřížené studie bylo zhodnotit účinnost a nástup účinku azelastinu v porovnání s perorálně podávaným antihistaminikem desloratadinem u SAR.

Zařazeno bylo 46 pacientů se SAR, kteří byli po dobu 6 hodin vystaveni kontrolovanému působení pylů trav ve speciální komoře (Vienna Challenge Chamber). Po 2 hodinách expozice alergenu jim byla podána 1 dávka hodnoceného léku. Primárním sledovaným parametrem byla změna skóre MNSS (Major Nasal Symptom Score) oproti vstupní hodnotě (průměr minimálně 3 měření před podáním léčby).

Azelastin i desloratadin významně snížily skóre MNSS v porovnání s placebem. Při porovnání azelastinu s desloratadinem byl zjištěn významně větší pokles MNSS (p = 0,005) a rychlejší nástup účinku u azelastinu (15 minut vs. 150 minut u desloratadinu). Větší přínos azelastinu potvrdilo i celkové hodnocení účinnosti, kdy jako uspokojivou označilo účinnost 74 % pacientů s azelastinem a jen 56 % pacientů s desloratadinem.

Silnější a rychlejší účinek azelastinu v nosním spreji při zmírnění příznaků SAR v porovnání se systémově podávaným desloratdinem naznačuje i potenciální účinnost v prevenci astmatu, které je dnes spolu se SAR považováno za součást kontinua alergických stavů.

(zza)

Zdroj: Horak F., Zieglmayer U. P., Ziegelmayer R., et al. Efficacy of azelastine nasal spray and desloratdine tablets in the treatment of alergen-induced allergic rhinitis. Poster prezentovaný na Světovém alergologickém kongresu 26. 6.–1. 7. 2005 v Mnichově v Německu.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Azelastin a mometazonfuroát zmírňují příznaky alergické rýmy u dětí

Intranazální azelastin a mometazonfuroát byly účinnější než nosní sprej s mořskou vodou při zmírnění příznaků alergické rýmy u dětí. Prokázala to studie zahrnující 60 dětí ve věku 7 až 16 let na základě snížené nosní kongesce a zvýšeného objemu nosní dutiny.

Azelastin ve formě nosního spreje je u pacientů se sezónní alergickou rhinitidou účinnější nežli perorálně podaný cetirizin

Studie publikovaná v Clinical Therapeutics se zaměřila na porovnání účinnosti azelastinu a cetirizinu. Obě látky jsou určeny k léčbě sezónní alergické rhinitidy (SAR) a patří do skupiny selektivních antagonistů H1 receptorů.

Efektivita léčby azelastinu podávaného dvakrát denně ve formě nosního spreje u pacientů se sezónní alergickou rinitidou

Azelastin, vyráběný pod komerčním názvem Allergodil, je moderní H1-antihistaminikum. Kromě svého antagonistického působení na histaminových H1 receptorech má azelastin také mastocyty stabilizující účinky, působí protizánětlivě, snižuje koncentraci leukotrienů, kininů, destiček aktivujícího faktoru a celkově omezuje buněčnou migraci.Všechny novinky