Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sezónní alergie: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Azelastin je vhodnou terapií 1. volby u vazomotorické rýmy

Specializace: alergologie a imunologie otorinolaryngologie pneumologie a ftizeologie
Téma: Sezónní alergie

Vydáno: 30.5.2013

Azelastin je vhodnou terapií 1. volby u vazomotorické rýmy

Intranazální topické antihistaminikum azelastin prokázalo na rozdíl od ostatních topických antihistaminik a kortikosteroidů významnou účinnost u pacientů s celoroční nealergickou (vazomotorickou) rýmou. Prokázané zmírnění všech příznaků, potlačení prozánětlivých mediátorů a rychlý nástup účinku z něj činí lék první volby nejen u alergické, ale i u nealergické rýmy.

Vazomotorická rýma je definovaná chronickými příznaky podobnými alergické rýmě, které se ale vyskytují déle než 9 měsíců v roce a nejsou zprostředkovány IgE protilátkami. Diagnóza je stanovena po vyloučení alergické rýmy a ostatních možných příčin nealergické rýmy.

Kromě režimové léčby a vzácně prováděných operací je základem léčby farmakoterapie. Podávají se dekongestiva zmírňující nosní kongesci nebo intranazální anticholinergní látky potlačující sekreci a topické steroidy nebo antihistaminika, které potlačují zánět. Výsledky podávání kortikosteroidů jsou ovšem nejednotné a u žádného z nich nebylo prokázáno významné zmírnění všech 4 příznaků (kongesce, sekrece, kýchání, odkapávání). Nejednotné výsledky vykazují u vazomotorické rýmy také antihistaminika.

Jediným topickým antihistaminikem, které k léčbě nealergické rýmy schválila FDA, je intranazálně podávaný azelastin. Klinické studie s azelastinem prokázaly jeho silnou účinnost u vazomotorické rýmy se zmírněním všech příznaků. Výsledky mechanistických studií ukázaly, že tato účinnost azelastinu je kromě antihistaminového působení zajištěna také jeho protizánětlivými vlastnostmi. Azelastin tlumí expresi a syntézu prozánětlivých cytokinů, leukotrienů a adhezivních molekul (ICAM-1), které hrají zásadní roli v dozrávání, migraci a aktivaci zánětlivých buněk. Kromě toho má azelastin rychlejší nástup účinku než ostatní antihistaminika a intranazální kortikosteroidy potvrzený ve farmakokinetických studiích.

Azelastin v nosním spreji lze tedy považovat za primární lék pro pacienty s příznaky nejen alergické, ale i vazomotorické (nealergické celoroční) rýmy.

(zza)

Zdroj: Ciprandi G. Treatment of nonallergic perennial rhinitis. Allergy 2004; 59 (suppl. 76): 16–23.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Azelastin ve formě nosního spreje zmírňuje nosní příznaky pacientů se sezónní alergickou rýmou s nedostatečnou odpovědí na loratadin

Azelastin ve formě nosního spreje je účinným a bezpečným lékem pro pacienty se sezónní alergickou rýmou (SAR) s nedostatečnou léčebnou odpovědí na perorálně podávaný loratadin.

Topický azelastin je účinný u celoroční alergické konjuktivitidy

Azelastin významně zmírňuje svědění očí a zarudnutí spojivek u pacientů se středně závažnou a závažnou celoroční alergickou konjunktivitidou. Jeho účinnost je minimálně stejná jako u levocabastinu a je velmi dobře snášený.Všechny novinky