Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sartany v léčbě hypertenze: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Terapie telmisartanem u pacientů s metabolickým syndromem

Specializace: dětská kardiologie interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Sartany v léčbě hypertenze

Vydáno: 1.7.2015

Terapie telmisartanem u pacientů s metabolickým syndromem

Telmisartan vykazuje přetrvávající účinek při léčbě vysokého krevního tlaku (TK) u metabolického syndromu a snižuje jeho variabilitu inhibicí aktivity sympatiku. Větší přínos telmisartanu v porovnání s valsartanem lze přičíst většímu potlačení aktivity sympatiku a zlepšení citlivosti baroreflexu.

Telmisartan u pacientů s metabolickým syndromem stabilizuje hladinu TK a snižuje jeho variabilitu inhibicí aktivity sympatiku, ke které u tohoto léku dochází blokádou receptorů pro angiotenzin II. Autoři studie publikované v American Journal of Hypertension zkoumali působení různých dávek telmisartanu a valsartanu na TK u laboratorních krys trpících experimentálně vyvolaným metabolickým syndromem během 5 týdnů trvání studie se střídáním doby aktivity a inaktivity (cirkadiální rytmus). Soustředili se na účinek těchto dvou látek na autonomní nervový sytém, na oxidativní stres v centrálním nervovém systému a na vznik zánětlivých procesů u spontánně hypertenzních krys.

Z výsledků této studie plyne, že telmisartan má déletrvající účinek na hladinu TK a tlumí variabilitu jeho hodnot u krys více než valsartan. Telmisartan stabilně snižoval hodnotu systolického TK a spontánně u krys zvyšoval citlivost baroreflexu. Zároveň telmisartan snížil urinární sekreci norepinefrinu více než valsartan a prokázal větší míru snížení hodnot oxidativního stresu.

Autoři závěrem konstatují, že lepší klinické výsledky telmisartanu než valsartanu lze přičíst faktu, že telmisartan více snižuje tonus sympatiku a zvyšuje citlivost baroreflexu. Výraznější snížení aktivity sympatiku u telmisartanu může být způsobeno výraznějším snížením oxidativního stresu u laboratorních krys.

(tda)

Zdroj: Sueta D., et al. Telmisartan exerts sustained blood pressure control and reduces blood pressure variability in metabolic syndrome by inhibiting sympathetic activity. Am J Hypertens. 2014 Dec; 27 (12): 1464–71. Online: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24871627

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přidání velmi nízké dávky hydrochlorthiazidu ke candesartanu účinně snížilo krevní tlak u nekompenzovaných hypertoniků

V observační japonské studii vedla kombinace 6,25 mg hydrochlorthiazidu (HCTZ) s 8 mg candesartanu k významnému snížení krevního tlaku u hypertoniků, kteří měli při léčbě samotným blokátorem receptoru pro angiotensin II (ARB) krevní tlak ≥ 135/85 mm Hg.

Účinnost fixní kombinace candesartanu a hydrochlorothiazidu u neselektované populace s hypertenzí v primární péči

Studie CHILI CU Soon hodnotila efektivitu a nežádoucí účinky terapie fixní kombinací candesartanu 32 mg a hydrochlorothiazidu 12,5 mg či 25 mg při léčbě hypertenze u neselektované populace v primární péči.

Novinky v léčbě hypertenze

Následující článek shrnuje současná doporučení k léčbě hypertenze v oblastech léčby thiazidovými diuretiky, kombinační léčby, současného podávání více inhibitorů systému renin-angiotenzin, u pacientů trpících dnou a u pacientů s farmakorezistentní hypertenzí.Všechny novinky