Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Sartany v léčbě hypertenze: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Přednosti sartanů v léčbě hypertenze a jejich další benefity pro pacienty s kardiovaskulárními riziky

Specializace: dětská kardiologie interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Sartany v léčbě hypertenze

Vydáno: 4.3.2017

Přednosti sartanů v léčbě hypertenze a jejich další benefity pro pacienty s kardiovaskulárními riziky

Antihypertenziva mají vliv nejen na krevní tlak, ale například i na srdeční frekvenci, plazmatickou hladinu draslíku, glukózy a dalších. Nelze tedy očekávat, že všechny třídy antihypertenziv budou poskytovat stejnou kardiovaskulární ochranu, i když bude dosaženo stejného snížení tlaku krve. Jakými přednostmi oplývají sartany?

Různá míra snášenlivosti a compliance

U pacientů s hypertenzí jsou často indikovaná diuretika, avšak jejich podávání je spojeno s nejnižší compliance a ani terapie beta-blokátory není výrazně efektivnější. Lepší spolupráce pacienta je pozorována v případě užívání blokátorů vápníkových kanálů a inhibitorů angiotenzin konvertujícího enzymu (ACEi), přesto v tomto směru vítězí terapie sartany, které vynikají dobrou snášenlivostí.

Příznivý bezpečnostní profil sartanů

V počátcích užívání sartanů jako antihypertenziv se tvrdilo, že mohou zvýšit riziko kardiovaskulární příhody. Nicméně studie a metaanalýzy tato tvrzení vyvrátily. McDonald et al. se ve své metaanalýze zabývali účinkem sartanů na vznik infarktu myokardu (IM) u pacientů s rizikem kardiovaskulárních příhod. Závěrem bylo, že terapie sartany nepřináší zvýšené riziko IM (v porovnání s placebem a ACEi).

Studovány byly také účinky na cévy. Ariff et al. ve své studii přišli na to, že kandesartan (v denní dávce 8−16 mg) a atenolol (v denní dávce 50−100 mg) snížily intimomediální tloušťku a vedly ke srovnatelnému zvýšení roztažitelnosti.

Němečtí odborníci zase hodnotili účinek sartanu podaného během 36 hodin po cévní mozkové příhodě pacientům se zvýšenou tepovou frekvencí. Došli k závěru, že včasné podání sartanů má příznivé účinky na ischemii mozkové a srdeční tkáně. Pokud jejich podání není kontraindikované, je časná antihypertenzní léčba s podáním kandesartanu dobrou volbou.

Diuretika a beta-blokátory vykazují nežádoucí vedlejší účinky na metabolismus glukózy a mohou rovněž stát za rozvojem diabetu. Elliott et al. ve své práci potvrdili, že nejnižší riziko nově vzniklého diabetu je právě u sartanů.

Závěr

Lze konstatovat, že léčba sartany nese minimum nežádoucích účinků. Jejich podávání je bezpečné a má příznivý vliv nejen na léčbu hypertenze.

(ave)

Zdroj: Poulter N. ARBs in hypertension. Br J Cardiol 2010; 17: s6−s9.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jak vybrat vhodný sartan pro konkrétního pacienta?

Zavedení blokátorů receptorů pro angiotenzin II (ARBs, sartany) do terapie kardiovaskulárních onemocnění bylo důležitým milníkem a rozšířilo možnost personalizace léčby hypertenze zejména u pacientů, kteří netolerují inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE). V současné době patří ARBs k základním používaným farmakům pro léčbu hypertenze. Každý z ARBs však má i další prospěšné účinky, které se u jednotlivých léků z této skupiny liší, a při výběru vhodné látky by tak měla být zohledněna rovněž přidružená onemocnění konkrétního pacienta.

Blokátory receptorů pro angiotenzin v prevenci cévní mozkové příhody u pacientů s hypertenzí a diabetem

Arteriální hypertenze a diabetes mellitus patří mezi hlavní rizikové faktory kardiovaskulárních (KV) onemocnění, především akutního koronárního syndromu, cévní mozkové příhody (CMP) a renálního selhání. K významné redukci KV rizika přispívá především intenzivní snížení krevního tlaku pomocí antihypertenzních léků.

Klinický profil kandesartanu a jeho srovnání s dalšími sartany

Kandesartan je doporučen v dávce 8–32 mg u dospělých pacientů s hypertenzí. Klinické studie prokázaly, že jeho užívání snižuje riziko kardiovaskulární mortality, cévní mozkové příhody, srdečního a renálního selhání, retinopatie a migrény u rizikových osob, a to včetně pacientů s komorbiditami, jako je diabetes, onemocnění ledvin či metabolický syndrom.Všechny novinky