Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Roztroušená skleróza: Novinky RS
Kongresové zpravodajství
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Těhotenství a expozice natalizumabu: výstupy pro praxi

Specializace: dětská neurologie neurologie
Téma: Roztroušená skleróza

Vydáno: 2.11.2012

Těhotenství a expozice natalizumabu: výstupy pro praxi

U pacientek s roztroušenou sklerózou (RS) léčených natalizumabem se doporučuje ukončit léčbu tři měsíce před plánovaným otěhotněním. Obecně platí, že natalizumab by neměl být podáván v těhotenství, pokud to klinický stav pacientky nevyžaduje. Jelikož je zastoupení žen postižených RS ve fertilním věku poměrně vysoké, nelze se v praxi případům expozice natalizumabu v prvním trimestru těhotenství zcela vyhnout.

K problematice expozice natalizumabu během těhotenství a možných dopadů na plod je dostupná pouze omezená evidence. Byly publikovány práce, které dokumentovaly zvýšené riziko relapsu aktivity onemocnění u těhotných žen, pokud byla léčba natalizumabem přerušena. Odpovědi na některé otázky, kterým musí lékař v takové situaci čelit, přináší nejnovější práce kolektivu německých autorů, která byla představena v rámci výročního kongresu American Academy of Neurology v dubnu tohoto roku.

Práce si kladla za cíl zjištění údajů o bezpečnosti při expozici natalizumabu v těhotenství, dále posouzení míry transplacentárního přestupu natalizumabu pomocí měření sérových koncentrací u novorozenců a v neposlední řadě také vyhodnocení relapsu aktivity onemocnění u žen, které léčbu natalizumabem z důvodu těhotenství přerušily.

Do studie bylo v rámci celostátního průzkumu zařazeno celkem 74 žen, které byly v určité fázi svého těhotenství vystaveny natalizumabu. Většina z nich ukončila léčbu během prvního trimestru. U 11 (14,8 %) žen ve sledovaném souboru došlo ke spontánnímu potratu, v jednom případě se jednalo o mimoděložní těhotenství a jedno těhotenství bylo ukončeno elektivně. Jedno těhotenství vyústilo v potrat v 15. gestačním týdnu; u plodu byla identifikována komplexní srdeční malformace. Všichni novorozenci byli zdraví až na jednoho, u kterého byla zaznamenána hexadaktylie.

Vysoká míra relapsu

Na 51 dovršených těhotenství připadalo 22 žen, u kterých došlo k relapsu RS. U 4 z nich byla opět zavedena léčba natalizumabem. Tři ze čtyř takto „léčených“ novorozenců vykazovali po porodu znatelné hematologické problémy, jež ustoupily během prvních týdnů. Na transplacentární přestup natalizumabu z matky na plod poukazuje pozitivní nález v pupečníkové krvi jednoho z novorozenců, ve které byl natalizumab detekován.

Pečlivé zvážení poměru prospěchu a rizika

Pokud je léčba natalizumabem během druhého a třetího trimestru nezbytná, je třeba novorozence v prvních týdnech po narození úzce sledovat. Lékař by měl před opětovným zavedením léčby individuálně a důsledně zvážit poměr prospěchu a rizika. K vyloučení jakéhokoliv závažného teratogenního a proabortivního rizika při léčbě natalizumabem v těhotenství je nutné shromáždit další data o bezpečnosti.

(hkh)

Zdroj: Hellwig K., Haghikia A., Gold R. Natalizumab and Pregnancy – Results from the German MS and Pregnancy Registry (P06.187). Publikováno v časopise Neurology 26. dubna 2012; jako 78 (Meeting Abstracts 1): P06.187 - 64th Annual Meeting of the American Academy of Neurology, New Orleans

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Role draslíkového kanálu KIR4.1 v patogenezi roztroušené sklerózy

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé demyelinizační onemocnění centrálního nervového systému. Přestože se zdá, že má patogeneze tohoto onemocnění autoimunitní podklad, přesný cíl, na který je imunitní odpověď namířena, nebyl dosud zcela objasněn.

Roztroušená skleróza v dětském věku

Nástup roztroušené sklerózy (RS) v dětském a adolescentním věku, který je dokumentován ve zvyšujícím se počtu vědeckých studií za posledních 10 let, vedl k vytvoření Mezinárodní pediatrické studijní skupiny pro RS (International Pediatric Multiple Sclerosis Study Group – www.ipmssg.org), zahrnující 150 členů ze 40 států světa.

Fibromyalgie u pacientů s roztroušenou sklerózou

Fibromyalgie (FM) je onemocnění neznámé etiologie charakterizované přetrvávající rozsáhlou bolestí postihující podpůrné tkáně a pohybový aparát v tzv. mnohočetných citlivých bodech (tzv. tender points). Na základě zvýšeného familiárního výskytu jsou v etiopatogenezi choroby zvažovány genetické faktory, k urychlujícím jevům řadíme zevní prostředí (psychosociální stres, fyzikální trauma).Všechny novinky

Emailový zpravodaj

 
Zůstaňte informováni a registrujte
se zdarma k odběru zpravodaje.

 

Odborné centrum

 

Neurologické oddělení Nemocnice Jihlava
Vrchlického 59
586 33   Jihlava

zobrazit

Centrum pro demyelinizační onemocnění
Karlovo náměstí 32 Praha 2, 128 08
12000  Praha 2

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice 2. LF UK a FN Motol
V Úvalu 84
15006  Praha 5

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN u Sv. Anny
Pekařská 53
65691  Brno

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
Nezvalova 265
50005  Hradec Králové

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
Alej Svobody 80
30460  Plzeň

zobrazit

Centrum pro léčbu demyelinizačních onemocnění - Neurologická klinika Thomayerovy nemocnice
Vídeňská 800, pavilon B2
140 59  Praha 4

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Krajské nemocnice
Kyjevská 44
53203  Pardubice

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Nemocnice Teplice
Duchcovská 53
41529  Teplice

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN, Brno - Bohunice
Jihlavská 20
63900  Brno Bohunice

zobrazit

Ambulance pro demyelinizační onemocnění při nemocnici ČB
Boženy Němcové 54/585
37701  České Budějovice

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
17. listopadu 1790
70852  Ostrava Poruba

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice 3. LF UK a FNKV
Šrobárova 50
10034  Praha 10

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
I.P. Pavlova
77520  Olomouc

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Baťovy nemocnice
Havlíčkovo nábřeží 600
76275  Zlín

zobrazit

 
 

Odborné společnosti

 
 
 

Standardy péče

 
 
 

Kongresy

 

Časopisy