Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 8.6.2015
36letá kojící matka byla léčená 3 dny vysokou dávkou methylprednisolonu z důvodu akutního relapsu roztroušené sklerózy. Na základě odebraných vzorků mateřského mléka byla zjištěna subterapeutická expozice kojence glukokortikoidu. Při krátkodobém intravenózním (i. v.) podávání methylprednisolonu je tedy možné v kojení pokračovat. Ještě většího omezení expozice kojence je možné dosáhnout odsunutím kojení za 2 až 4 hodiny po infuzi.
V léčbě akutního relapsu roztroušené sklerózy je opodstatněné podávání vysokých i. v. dávek glukokortikoidů se silnými protizánětlivými účinky. U této pacientky byl podáván methyprednisolon v dávce 1000 mg ve 2hodinové i. v. infuzi 3 po sobě následující dny. Vzorky mateřského mléka byly odebrány za 1, 2, 4, 8 a 12 hodin po každé infuzi.
Expozice dítěte vypočítaná podle koncentrace methylprednisolonu v mateřském mléce činila 1. den 0,207 mg/kg, 2. den 0,194 mg/kg a 3. den 0,164 mg/kg. Tyto hodnoty jsou nižší než terapeutická dávka methylprednisolonu u novorozenců.
Z výsledků vyplývá, že expozice kojeného dítěte je při akutní léčbě matky vysokou dávkou i. v. methylprednisolonu nízká a kojícím matkám s akutním relapsem roztroušené sklerózy je možné tuto léčbu podávat. Pokud si matka přeje ještě více snížit expozici dítěte, je možné odložit kojení za 2 až 4 hodiny po podání glukokortikoidu, což významně omezí jeho množství v mateřském mléce.
(zza)
Zdroj: Cooper S. D., felkins K., Baker T. E., et al. Transfer of Methylprednisolone into Breast Milk in a Mother with Multiple Sclerosis. J hum Lact. 2015 Feb 17. pii: 0890334415570970. [Epub ahead of print]
Únik před klasickou léčbou roztroušené sklerózy k alternativám – možné důvody
Je udáváno, že řada nemocných trpících roztroušenou sklerózou (RS) užívá v průběhu terapie nějakou formu alternativní léčby. Většina studií ukázala, že toto se týká 50–70 % nemocných s RS. Typicky jde o kombinaci klasické terapie s terapií alternativní. Někteří nemocní však klasickou terapii zcela odmítají – je možné zjistit, co je k tomu vede?
Efektivní domácí kognitivní rehabilitace u pacientů s roztroušenou sklerózou
Italští autoři hodnotili účinnost domácí kognitivní rehabilitace založené na videohře na zlepšení pozornosti, pracovní paměti či dalších parametrů u pacientů trpících roztroušenou sklerózou (RS). Jednalo se konkrétně o videohru pro Nintendo Dr. Kawashima’s Brain Training (DKBT).
Jóga jako způsob rehabilitace u pacientů s roztroušenou sklerózou – metaanalýza zkušeností
Roztroušená skleróza (RS) je onemocnění vedoucí typicky k únavě, snížené mobilitě a v důsledku k významným změnám v kvalitě života. Jóga je založena na indické filozofii, je tradičně velmi komplexní ve vlivu na fyzickou aktivitu, ale také spiritualitu, meditaci a etiku. Byly revidovány přínosy jógy u řady neuropsychiatrických onemocnění, dosud však nebyl jednoznačně analyzován význam jógy jako intervence u nemocných s RS.
Nové léky a cíle v léčbě roztroušené sklerózy
Autor kurzu: MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D.
Ambulance pro demyelinizační onemocnění při nemocnici ČB
Boženy Němcové 54/585
37701 České Budějovice
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 26.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.