Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 14.10.2015
Pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) mohou vydržet cvičit delší dobu, pokud v průběhu intermitentně odpočívají. Toto ukázaly výsledky studie prezentované před několika lety na 24. výroční konferenci Společnosti pro roztroušenou sklerózu (CMSC) a 3. mítinku Severoamerického výboru pro léčbu a výzkum roztroušené sklerózy (ACTRIMS) v San Antoniu v Texasu.
Únava je u nemocných s RS velmi častým symptomem. Často limituje možnosti nemocných cvičit a účastnit se fyzioterapie. Pokud však v průběhu cvičení budou občas odpočívat, může se zvětšit přínos, který jim cvičení může poskytnout. Profesor Herb Karpatkin z Hubter College Program in Physical Therapy z Brooklynu spolu s kolegy studovali, jak se změní výkonnost a míra únavy nemocných s RS, pokud budou cvičení prokládat přestávkami či pokud budou cvičit kontinuálně.
Do studie bylo zahrnuto 30 pacientů. Jejich EDSS skóre (Expanded Disability Status Scale) bylo mezi 2,0 a 6,5. Pacienti byli požádáni, aby podstoupili 6 minut kontinuální či přerušované chůze. K posouzení únavy byla použita vizuální analogová škála. Pokud pacienti podstoupili 6minutový test chůze, která nebyla přerušovaná, jejich míra únavy stoupla z 43,53 bodu na 68,73 bodu, což představovalo průměrné zvýšení o 25,20 bodu. Pokud však byla chůze přerušovaná, míra únavy stoupla z 48,03 bodu na 57,20, což je průměrné zvýšení o 9,17 bodu. Závažnost choroby, délka trvání či nálada neměly u pacientů s RS vliv na změnu skóre.
Přerušovaná fyzická aktivita tak nabízí pacientům větší přínos. Cvičení sice trvá déle, ale v čase přináší zisk. Dle dr. Karpatkina například jedna z pacientek na začátku studie nebyla schopna chůze po dobu delší než 3–4 minuty. Po několika lekcích fyzioterapie s přerušovaným režimem se její chůze významně zlepšila, byla schopna dosáhnout chůze trvající 20–25 minut, což pro ni osobně znamenalo obrovskou změnu.
Fyzická aktivita u nemocných s RS má jistě přínos. Tato studie ukazuje, že cvičení u těchto nemocných může vyžadovat velmi individuální přístup.
(eza)
Zdroj: Karpatkin H. I., Benett S. E. Abstract P19 - Consortium of Multiple Sclerosis Centers (CMSC) 24th Annual Conference and the Third Joint Meeting of Americas Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis (ACTRIMS). Prezentováno 4. června 2010.
Delirium jako první projev roztroušené sklerózy – kazuistika
Autoři z německého Bonnu ve své práci popisují případ mladé ženy, u které se roztroušená skleróza (RS) poprvé projevila jako delirium.
Fampridin – pozitivní funkční i kognitivní změny u nemocných s roztroušenou sklerózou
Studie publikovaná v časopise Multiple Sclerosis hodnotila efekt fampridinu s pomalým uvolňováním u nemocných s roztroušenou sklerózou (RS).
Možný nežádoucí efekt užívání kanabinoidů u nemocných s roztroušenou sklerózou
Zhoršení kognitivních funkcí se vyskytuje u zhruba 40–60 % nemocných s roztroušenou sklerózou (RS). Toto zhoršení je spojené se strukturálními a funkčními změnami centrálního nervového systému (CNS). Asi 14–18 % pacientů s RS užívá kanabinoidy pro symptomatickou úlevu od bolesti, spasticity či poruch spánku.
Nové léky a cíle v léčbě roztroušené sklerózy
Autor kurzu: MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D.
Centrum pro léčbu demyelinizačních onemocnění - Neurologická klinika Thomayerovy nemocnice
Vídeňská 800, pavilon B2
140 59 Praha 4
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 22.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.