Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 18.2.2013
Autoři prezentují případ 34leté ženy s relaps-remitující formou roztroušené sklerózy, u které se při léčbě s fingolimodem (FM) rozvinul bilaterální cystoidní makulární edém. Pacientka prodělala 2 epizody optické neuritidy, korigovaný vizus před terapií fingolimodem byl 6/7,5 a 6/5. Vzhledem ke 4 relapsům v období 2010–11 při terapii interferonem beta 1 (50 mg s. c. a 48 hodin) byla zahájena léčba fingolimodem 0,5 mg perorálně, ale po 5 dnech podávání udávala pacientka rozmazané vidění a neurolog opět diagnostikoval optickou neuritis. Po dalších 3 týdnech aplikace FM byl oftalmologem pomocí fundoskopie a optické koherentní tomografie nalezen signifikantní bilaterální cystoidní makulární edém s přítomností subretinální tekutiny. Vizus byl ohodnocen pomocí skóre 6/24 a 6/12. Léčba FM byla přerušena a po 5 měsících lokální terapie 1% prednisolonem a nesteroidním antirevmatikem ketorolakem patologický nález na levém oku zregredoval, na pravém oku perzistuje minimální makulární edém, došlo ke zlepšení zrakové ostrosti.
V současné době se patrně jedná o první publikovaný případ rozvoje makulárního edému po velmi krátké době (5 dnů) od začátku podávání FM. Rozvoj FM-dependetního makulárního edému je ovlivnitelný dávkou, jeho incidence je udávána 0,5 % při doporučeném dávkování 0,5 mg denně. Mechanismus vzniku makulárního edému spojeného s léčbou FM není zcela objasněn. FM ovlivňuje receptor pro sfingosin-1-fostát, který mimo imunoregulačního efektu patrně reguluje i vaskulární permeabilitu a integritu.
V diskusi autoři zdůrazňují nutnost oftalmologického vyšetření pacientů s RS před zahájením podávání FM. Pacienti by měli být upozorněni na tuto vedlejší komplikaci terapie. Kontrolní vyšetření oftalmologem by mělo následovat 3 měsíce po zahájení podávání FM, v případě příznaků nebolestivé ztráty ostrosti vizu okamžitě. Léčba topickými steroidy a NSAID pomáhá k regresi makulárního edému při současném přechodném přerušení podávání fingolimodu.
Při časném přerušení podávání fingolimodu je nález cystoidního makulárního edému ve většině případů reverzibilní.
(moa)
Zdroj: Liu L., Cuthbertson F. Early Bilateral Cystoid Macular Oedema Secondary to Fingolimod in Multiple Sclerosis. Case Reports in Medicine 2012; 2012: 134636; doi: 10.1155/2012/134636
Roztroušená skleróza (RS) je chronickým zánětlivým onemocněním centrálního nervového systému. V průběhu nemoci dochází k poškozování myelinových pochev obklopujících axony a také k poškozování axonů jako takových.
Deprese u pacientů s roztroušenou sklerózou
Roztroušená skleróza (RS) jako chronické demyelinizační onemocnění zasahuje především dráhy bílé hmoty mozkové v hemisférách, optických nervech, mozkovém kmeni, mozečku a míše. V současné době RS postihuje téměř milion lidí na celém světě, zhruba 2–5 % tvoří pediatričtí pacienti.
Možný vliv přítomnosti oligoklonálních proužků v mozkomíšním moku na prognózu roztroušené sklerózy
Přítomnost oligoklonálních proužků (OB) v mozkomíšním moku (CSF) znamená intratekální syntézu imunoglobulinů a aktivní B-buněčný imunitní proces. Jedná se o poměrně charakteristický nález u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS), nicméně ne u všech. Dosud neexistuje příliš mnoho prací, které by se zabývaly rolí OB v prognóze onemocnění.
Nové léky a cíle v léčbě roztroušené sklerózy
Autor kurzu: MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D.
Centrum pro léčbu demyelinizačních onemocnění - Neurologická klinika Thomayerovy nemocnice
Vídeňská 800, pavilon B2
140 59 Praha 4
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 25.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.