Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 17.12.2014
Únava představuje jeden z nejčastějších a současně jeden z nejvíce omezujících příznaků roztroušené sklerózy (RS). Neexistuje specifický lék schválený právě k ovlivnění únavy související s RS. Izraelští lékaři studovali efekt analoga vitamínu D – alfakalcidolu – v této indikaci
Autoři vedli randomizovanou dvojitě zaslepenou placebem kontrolovanou klinickou studii u pacientů s RS. Jednalo se o studii uskutečněnou v jednom lékařském centru v Izraeli. Celkem 600 pacientů náhodně vybraných z Sheba MS Registry Database vyplnilo dotazník Fatigue Severity Scale (FSS). Klinicky významná únava byla pozorována u téměř poloviny pacientů, do studie pak bylo zahrnuto 158 pacientů, z nichž 61 % představovaly ženy, průměrný věk byl 41,1 ± 9,2 roku a průměrné trvání nemoci 6,2 ± 5,5 roku. Účastníci studie byli randomizováni k podávání léčby (alfakalcidol v dávce 1 µg/den, n = 80) nebo placeba (n = 78) po dobu 6 měsíců.
Primárním cílem studie bylo definovat rozdíl ve skóre Fatigue Impact Scale (FIS) mezi oběma studovanými skupinami. Cut-off pro zlepšení bylo dáno jako pokles skóre o 30 %. Alfakalcidol vedl k průměrnému snížení FIS skóre o 41,6 % ve srovnání s placebem (průměrné snížení o 27,4 %). Tento výsledek byl statisticky signifikantní. Kvalita života pacientů léčených alfakalcidolem se dle psychologických škál RAYS či sociálních škál rovněž zlepšila (p = 0,033 a 0,043 respektive). Ve skupině pacientů léčených alfakalcidolem byl také pozorován snížený počet relapsů (p = 0,006) a vyšší podíl pacientů bez relapsu (p = 0,007). Snížení relapsů u pacientů léčených alfakalcidolem bylo signifikantní již po 4 měsících léčby a přetrvávalo také 2 měsíce po vysazení léčby. Současně autoři konstatují, že léčba alfakalcidolem byla bezpečná, nebyly pozorované žádné nežádoucí účinky.
Dle této studie lze tedy konstatovat, že alfakalcidol je bezpečná a účinná léčebná strategie umožňující zlepšit únavu a také kvalitu života u pacientů s RS.
(eza)
Zdroj: Achiron A., et al. Effect of Alvacalcidol on Multiple Sclerosis relateted fatigue: A randomized, double blind placebo-controlled study. Mutl Scler – publikováno online 24. října 2014; doi: 10.1177/1352458514554053
Studie VIDAMS – získáme odpověď, zda vitamín D má vliv na průběh a léčbu roztroušené sklerózy?
Nízké hladiny vitamínu D jsou spojeny se zvýšeným rizikem roztroušené sklerózy (RS) a u již rozvinuté RS jsou pak spojeny s větší klinickou i MRI aktivitou nemoci. Plánovaná klinická studie VIDAMS má vyhodnotit, zda vysoké dávky vitamínu D mohou redukovat riziko aktivity RS. Její výsledky lze očekávat za 2–3 roky.
Spokojenost s léčbou u pacientů s roztroušenou sklerózou
Chorobu modifikující léky (DMTs) jsou u roztroušené sklerózy (RS) většinou spojeny s nepohodlným způsobem užívání a závažnými vedlejšími účinky, a mají proto nízkou míru adherence k léčbě. Studie autorů z amerického Bostonu zkoumala spokojenost pacientů s RS s užívanou léčbou – interferonem β-1a podávaným intramuskulárně (IFNβ-1a IM), interferonem β-1a podávaným podkožně (IFNβ-1a SC), glatirameracetátem (GA) a natalizumabem. Autoři zároveň zkoumali vliv spokojenosti s léčbou na míru adherence k léčbě.
Co ovlivňuje preference pacientů s roztroušenou sklerózou ve výběru léčby?
Množství onemocnění modifikujících léků (DMT) používaných v léčbě roztroušené sklerózy (RS) narůstá. Zdá se, že v budoucnu bude ve výběru léčby hrát svou roli i preference pacientů. Němečtí lékaři hodnotili vliv preference pacienta na výběr orální versus parenterální léčby DMT a také se pokusili identifikovat faktory mající vliv na preferenci pacienta.
Nové léky a cíle v léčbě roztroušené sklerózy
Autor kurzu: MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D.
Centrum pro léčbu demyelinizačních onemocnění - Neurologická klinika Thomayerovy nemocnice
Vídeňská 800, pavilon B2
140 59 Praha 4
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 24.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.