Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Roztroušená skleróza: Novinky RS
Kongresové zpravodajství
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Ascites při roztroušené skleróze − kazuistika

Specializace: dětská neurologie neurologie
Téma: Roztroušená skleróza

Vydáno: 8.1.2018

Ascites při roztroušené skleróze − kazuistika

Spojení ascitu s roztroušenou sklerózou zní možná zvláštně, ale jak sami uvidíte, je jednoduché a logické. Méně jednoduchá byla diagnostika a léčba tohoto případu.

Anamnéza a vstupní diagnostika

43letá žena vyhledala lékaře pro silnou ostrou bolest v podbřišku, která začala bezprostředně po močení. Měla nauzeu a zvracela, nápadně často močila a cítila urgence. Anamnesticky byla přítomná neléčená roztroušená skleróza a pravostranná ovarektomie pro rupturu ovariální cysty.

Břicho bylo na pohmat měkké, v niveau, s palpační citlivostí v dolních kvadrantech, ale bez peritoneálního dráždění, rigidity nebo bolestivosti po uvolnění tlaku. Bylo provedeno nativní CT vyšetření (pacientka byla alergická na jód), které ukázalo přítomnost ascitu. Nemocná udávala, že jí byl ascites diagnostikován již před rokem, když měla podobné příznaky. Ultrazvukové vyšetření pánve odhalilo pouze malou levostrannou paraovariální cystu, močový měchýř měl normální vzhled.

Následovalo konzilium gynekologa, který pojal podezření na prasklou hemoragickou cystu a doporučil konzervativní léčbu. Vyšetření k vyloučení pyelonefritidy bylo negativní. U pacientky se mezitím rozvinulo akutní selhání ledvin s retencí moči, které se v močovém měchýři nashromáždilo 584 ml. Katetrizací však bylo odvedeno pouze 250 ml.

Selhání konzervativní léčby

V následujících dnech si pacientka začala stěžovat na bolest v epigastriu se zhoršující se nauzeou, hematemezí a dyspnoí. Skiagram hrudníku prokázal oboustranný fluidothorax a atelektázu. Konzultující gastroenterolog navrhoval provedení ezofagogastroduodenoskopie, ale vyšetření bylo zrušeno pro rychlé zhoršování stavu s progresivní distenzí břicha, obleněnou peristaltikou, zhoršujícím se selháním ledvin a metabolickou acidózou.

Další CT vyšetření břicha a pánve ukázalo výrazné zvětšení ascitu a novou abnormalitu močového měchýře, která pravděpodobně představovala divertikl, ale nemohla být vyloučena ani ruptura stěny nebo ruptura divertiklu močového měchýře.

Byla provedena punkce břišní dutiny, která odvedla 4,5 l bledě žluté tekutiny. Vzhledem k nízké koncentraci celkové bílkoviny a glukózy lékaři pojali podezření na sekundární bakteriální peritonitidu a na rupturu vývodného systému močového vzhledem k vysoké hladině kreatininu v punktátu. Po punkci poklesla sérová hladina kreatininu z 309,4 na 54 μmol/l.

Dále byl proveden cystogram, který ukázal únik kontrastní látky následkem ruptury močového měchýře. Za jeho příčinu autoři považují obstrukci způsobenou neurogenním močových měchýřem při neléčené roztroušené skleróze.

Druhý pokus?

Urolog doporučil konzervativní léčbu zavedením Folleyova katétru na 14 dní, aby bylo možné zhojení ruptury. Tato léčba však také selhala, pacientka měla opět silnější bolesti břicha a ileus, takže byla provedena cystoskopická diverkulektomie a sutura močového měchýře se zavedením drénu.

Po operaci se pacientčin stav markantně zlepšil. Drén byl odstraněn podle plánu a po 2 týdnech po operaci byla pacientka propuštěna do domácího ošetřování.

(pez)

Zdroj: Shah R., Ramakrishnan M., Ahmed B. et al. Perforated bladder as a cause of abdominal ascites in a patient presenting with acute onset abdominal pain. Cureus. 2017; 9 (5): e1241, doi: 10.7759/cureus.1241.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Teriflunomid snižuje glutamátergní excitotoxicitu u myšího modelu roztroušené sklerózy

Předmětem studie autorů z univerzity v americkém Buffalu bylo ověřit dopad imunosupresivní léčby na změny v okruhu kortex – bazální ganglia – thalamus (CxBGTh) u myšího experimentálního modelu roztroušené sklerózy.

Využití optické koherentní tomografie v diagnostice a monitorování roztroušené sklerózy

Metaanalýza publikovaná v září 2017 v časopisu Lancet Neurology identifikovala vrstvy sítnice, jejichž atrofie je spojena s neurodegenerací u roztroušené sklerózy (RS). Vyšetření je možné pomocí optické koherentní tomografie a mohlo by mít význam při diagnostice a monitorování RS.

Které symptomy u pacientů s roztroušenou sklerózou nejvíce ovlivňují jejich vlastní hodnocení zdravotního stavu?

Roztroušená skleróza je polysymptomatické onemocnění. O tom, jak jednotlivé příznaky přispívají k vnímání zdraví samotným pacientem, je doposud známo jen málo. Cílem nové studie, které se účastnilo 1865 ambulantních pacientů s roztroušenou sklerózou, bylo zjistit vztah mezi závažností symptomů v 11 doménách zavedené škály a subjektivním hodnocením vlastního zdravotního stavu.Všechny novinky

Kreditovaný kurz

 

Nové léky a cíle v léčbě roztroušené sklerózy

Autor kurzu: MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D.

 

Odborné centrum

 

MS Centrum při neurologické klinice 3. LF UK a FNKV
Šrobárova 50
10034  Praha 10

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
17. listopadu 1790
70852  Ostrava Poruba

zobrazit

Centrum pro léčbu demyelinizačních onemocnění - Neurologická klinika Thomayerovy nemocnice
Vídeňská 800, pavilon B2
140 59  Praha 4

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
I.P. Pavlova
77520  Olomouc

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN, Brno - Bohunice
Jihlavská 20
63900  Brno Bohunice

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN u Sv. Anny
Pekařská 53
65691  Brno

zobrazit

Neurologické oddělení Nemocnice Jihlava
Vrchlického 59
586 33   Jihlava

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Krajské nemocnice
Kyjevská 44
53203  Pardubice

zobrazit

Ambulance pro demyelinizační onemocnění při nemocnici ČB
Boženy Němcové 54/585
37701  České Budějovice

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice 2. LF UK a FN Motol
V Úvalu 84
15006  Praha 5

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Baťovy nemocnice
Havlíčkovo nábřeží 600
76275  Zlín

zobrazit

Centrum pro demyelinizační onemocnění
Karlovo náměstí 32 Praha 2, 128 08
12000  Praha 2

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Nemocnice Teplice
Duchcovská 53
41529  Teplice

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
Nezvalova 265
50005  Hradec Králové

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
Alej Svobody 80
30460  Plzeň

zobrazit

 
 

Odborné společnosti

 
 
 

Standardy péče

 
 

Kongresy

 
 

Časopisy