Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Aktuální číslo
Archiv čísel
Informace o časopisu
Redakční rada
Redakce
Předplatné
Pokyny pro autory a recenzenty
Kontakt

INCIDENCE INVALIDITY PRO ONEMOCNĚNÍ DIABETEM

Autoři: Čeledová L., Čevela R.

Autoři - působiště: Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni Ústav sociálního a posudkového lékařství Přednostka: doc. MUDr. Libuše Čeledová, Ph. D.

Článek: Prakt. Lék. 2016; 96(5): 230-234
Kategorie: Z různých oborů
Počet zobrazení článku: 111x

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé

Assessment of invalidity of diabetic patients

The article introduces the medical assessment paradigm for assessing the invalidity of diabetes .The assessment criteria for assessing invalidity that are particularly specified in the Promulgation No. 359/2009 Coll. The Chapter IV of the Annex to the Promulgation on Invalidity Assessment deals with the disorders of endocrine, nutritional and metabolic diseases with regard to functional disruption and its impact on the quality of life. The assessment method enables to assess the functional capabilities of an individual, their health disability, as well as to provide targeted compensation for the decrease in capability of work.

The number of diagnosed diabetes in the population is growing every year, but the number of an invalidity for diabetes from 2010 to 2015 declined by 24%. Disability for DM1 (E10) in the last five years belongs however within the ten most common causes of disability. The authors analyse the recorded data and in the discussion they consider the possible causes of the decline of disability for diabetes. Finally, they emphasize that it is necessary to draw special attention to this issue within the medical assessment as well as within the research field.

Keywords:
diabetes mellitus – invalidity – Medical Assessment Service


 
předchozí článek  
zobrazit obsah  zobrazit obsah  
 
následující článek
 

Souhrn

Článek seznamuje s posudkově medicínským paradigmatem posuzování invalidity u onemocnění diabetem. Posudková kritéria posuzování invalidity jsou upravená vyhláškou č. 359/2009 Sb., o posuzování invalidity. V kapitole IV Poruchy endokrinní, výživy a přeměny látek přílohy vyhlášky o posuzování invalidity je uveden v položce 2 druh zdravotního postižení diabetes mellitus. Příloha vyhlášky je zpracována s ohledem na funkční poruchy a jejich dopad na kvalitu života. Počet diagnostikovaných onemocnění diabetem v populaci každoročně narůstá, ale počet posouzení invalidit pro onemocnění diabetem od roku 2010 do roku 2015 zaznamenal pokles o 24 %. Invalidita pro DM1 (E10) je však v posledních 5 letech jednou z nejčastějších deseti příčin invalidity. Autoři analyzují zjištěná data a v diskuzi se zamýšlí nad možnými příčinami poklesu invalidizace pro diabetes. Závěrem zdůrazňují, že je třeba nadále věnovat i v posudkovém lékařství na výzkumném poli mimořádnou pozornost této problematice.

Klíčová slova:
diabetes mellitus – invalidita – lékařská posudková služba

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 15x
 
 

Kreditovaný kurz

 

Infekce HIV pro mírně pokročilé

Autor kurzu: MUDr. David Jilich
Kurz je ohodnocen 4 kredity ČLK

 
 
 
 
 
 
 

nejčtenější články