Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv užívání perorální antikoncepce na kostní hmotu u žen ve věku 26–36 let

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 24.6.2016

Vliv užívání perorální antikoncepce na kostní hmotu u žen ve věku 26–36 let

Souvislost mezi užíváním hormonální antikoncepce a denzitou kostní hmoty zůstává kontroverzním tématem. Studie publikovaná v roce 2011 v časopisu Osteoporosis International pracovala s hypotézou, že užívání hormonální antikoncepce má u mladých premenopauzálních žen pozitivní vliv na hustotu kostní hmoty.

Jednalo se o průřezovou práci. Data pocházela z Childhood Determinants of Adult Health Study, což je longitudinální studie, která zkoumá rizikové faktory v dětství pro vznik kardiovaskulárních onemocnění, diabetu a dalších chronických chorob v dospělosti. Byla do ní zahrnuta data 687 žen ve věku 26−36 let. Žádná z nich nebyla těhotná ani kojící. Na základě užívání antikoncepce byly ženy rozděleny do tří skupin: uživatelky kombinované perorální antikoncepce (n = 219), uživatelky gestagenové antikoncepce (n = 43) a ženy neužívající hormonální antikoncepci (n = 425). Denzita kostní hmoty byla měřena pomocí kvantitativní ultrasonometrie.

V porovnání se ženami neužívajícími perorální antikoncepci měly uživatelky kombinované hormonální antikoncepce signifikantně vyšší hodnoty zeslabení ultrazvukové vlny (BUA – broadband ultrasound attenuation), rychlosti šíření ultrazvuku (SOS – speed of sound) a také index ultrazvukové denzitometrie (Quantitative Ultrasound Index). Uživatelky gestagenové antikoncepce měly v porovnání se ženami neužívajícími antikoncepci vyšší BUA, ale vzhledem k velikosti zkoumaného vzorku nebyly výsledky statisticky signifikantní.

Užívání kombinované hormonální antikoncepce bylo spojené s vyšší denzitou kostní hmoty měřenou kvantitativní ultrasonometrií, a to ve vzorku premenopauzálních žen ve věku 26–36 let. Zároveň nebyl prokázán žádný negativní vliv užívání gestagenové antikoncepce na kostní hmotu.

(mak)

Zdroj: Wei S., Jones G., Thomson R. et al. Oral contraceptive use and bone mass in women aged 26–36 years. Osteoporos Int 2011 Jan; 22 (1): 351–355; doi: 10.1007/s00198-010-1180-y.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hormonální substituce u pacientek s mentální anorexií a kostní denzita

Hormonální rozvrat a ztráta tělesné hmotnosti jsou dva velmi důležité rizikové faktory nízké kostní denzity u pacientek s mentální anorexií. Mladé ženy s touto diagnózou mají sníženou tvorbu dehydroepiandrosteronu (DHEA) a estrogenu, což přispívá ke kostním deficitům. Je možné tento deficit nahradit hormonální substitucí s kombinovanou hormonální antikoncepcí a změnit tak kostní geometrii?

Příznaky premenstruačního syndromu a užívání hormonální antikoncepce

Určité biologické změny v rámci menstruačního cyklu pozoruje většina žen v reprodukčním věku a značné procento z nich trpí potížemi ovlivňujícími každodenní život. Perorální antikoncepce je široce předepisována s cílem léčit premenstruační syndrom, nicméně pouze malé množství studií zkoumalo účinnost této terapie.

Perorální antikoncepce obsahující drospirenon versus kalcium při léčbě premenstruačního syndromu

V březnu 2016 byly publikovány výsledky rozsáhlého klinického hodnocení, ve kterém byla porovnávána účinnost přípravků obsahujících vápník a kombinované hormonální antikoncepce s obsahem drospirenonu u žen trpících bolestivým premenstruačním syndromem (PMS).Všechny novinky