Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Užívání hormonální antikoncepce v menopauze

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 30.11.2016

Užívání hormonální antikoncepce v menopauze

Menopauza je důležitým obdobím v životě ženy. Dostavuje se zpravidla mezi 40. a 55. rokem věku, kdy menstruace začíná být nepravidelná až zcela vymizí. Je to dáno klesající hladinou estrogenu v organismu. Následující článek shrnuje benefity a význam antikoncepce pro ženu v tomto období.

Význam antikoncepce v menopauze

Toto období je z hlediska antikoncepce velmi důležité, neboť zdravotní rizika spojená s těhotenstvím a porodem se zvyšují v důsledku již možných přítomných onemocnění ženy, vyšší pravděpodobnosti vývojových vad plodu, mitochondriálních abnormalit a negativních genetických vlivů.

Na druhé straně trendem poslední doby je odkládat těhotenství do vyššího věku, kdy je pro tento účel zapotřebí efektivní antikoncepce a přitom je důležité zachovat co nejlépe fertilitu ženy. Respektive je v takovém případě důležitá možnost antikoncepci kdykoli přerušit. Tuto podmínku splňuje např. perorální antikoncepce, která je vhodnější oproti depotním preparátům.

Preference nízkodávkové HA

Mezi nejoblíbenějšími metody u této věkové kategorie žen patří nízkodávková perorální hormonální antikoncepce a mechanické bariéry, častou volbou jsou také chirurgické sterilizační zákroky. Hormonální antikoncepce (HA) obecně pomáhá vyrovnat se s příznaky menopauzy včetně snížení osteoporotických změn kostí a upravit periody krvácení.

S věkem bohužel přibývá vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění. Hormonální antikoncepce sama o sobě zvyšuje pravděpodobnost výskytu tromboembolických příhod. Pacientky v každém věku by proto měly být adekvátně kontrolovány svým lékařem. Vyšší věk ovšem rozhodně neznamená nemožnost užívání antikoncepce, jen by měla být ženě „ušita na míru“. Preferují se nízkodávkové preparáty s možností okamžitého vysazení léčby v případě výskytu komplikací.

(bak)

Zdroj: Di Bella Z. I., Bianchi A. M., Araujo F. F. et al. Contraception and family planning at the extreme of reproductive life − climacteric. Rev Assoc Med Brass 2016; 62 (5): 454−457, doi: 10.1590/1806-9282.62.05.454.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Efekt kombinované antikoncepce s obsahem ethinylestradiolu a drospirenonu na perimenstruační symptomy žen s endometriózou

Japonská klinická studie se zabývala účinkem perorální antikoncepce s nízkým obsahem ethinylestradiolu (0,02 mg) a drospirenonu (3 mg) na zmírnění perimenstruačních obtíží u žen s endometriózou.

Kombinovaná perorální kontraceptiva neznamenají jen antikoncepci

Kombinované kontraceptivní pilulky mají za sebou bezmála padesátiletý vývoj, který stále nekončí. Kromě zabránění početí mohou uživatelkám přinést i další významné benefity.

Diabetes mellitus a antikoncepční metody

Plánované rodičovství je v rámci populace pacientek s cukrovkou obzvláště důležité, neboť výsledky těhotenství závisí na kompenzaci diabetu již v prekoncepčním období.Všechny novinky