Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Užívání hormonální antikoncepce a její vliv na vznik zlomenin − retrospektivní studie

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 8.7.2017

Užívání hormonální antikoncepce a její vliv na vznik zlomenin − retrospektivní studie

V této retrospektivní případové studii bylo porovnáváno 6 485 žen se zlomeninami a 6 485 žen bez zlomenin ze 135 ordinací praktických lékařů ve Velké Británii. Ženy bez zlomenin statisticky častěji někdy v průběhu života užívaly perorální antikoncepci.

Cíle a metodika studie

Práce porovnávala riziko vzniku zlomenin u žen užívajících perorální antikoncepci a u těch, které antikoncepci nikdy neužívaly. Na základě analýzy databáze 135 ordinací praktických lékařů ve Velké Británii bylo v období od ledna 2010 do prosince 2015 vybráno 6 485 pacientek s diagnózou zlomeniny (průměrný věk činil 37,8 roku). V případové studii byl ke každému případu zlomeniny přiřazen kontrolní případ bez zlomeniny (1 : 1) s ohledem na věk, stáří pacientek v době stanovení diagnózy kostní zlomeniny a celkovou dobu, po kterou byla pacientka sledována. Celkově tak bylo do analýzy zahrnuto 12 970 žen.

Hlavním cílem této studie bylo zjistit vztah mezi rizikem vzniku zlomeniny a užíváním kombinované hormonální antikoncepce. Byly použity regresní modely ke stanovení efektu perorální antikoncepce a doby jejího užívání na riziko vzniku zlomenin pro celou populaci a pro 4 podskupiny rozdělené podle věku.

Výsledná zjištění a závěr

U žen užívajících kombinovanou hormonální antikoncepci bylo nižší riziko vzniku zlomenin (OR 0,81; 95% CI 0,74−0,90). Tento efekt byl nejvýraznější ve věkových skupinách 18−25 let a 26−35 let a u žen, které antikoncepci užívaly alespoň 1 rok. Nejnižší riziko vzniku zlomenin pak bylo stanoveno u žen užívajících antikoncepci po dobu 5 a více let.

(gpl)

Zdroj: Dombrowski S., Jacob L., Hadji P., Kostev K. Oral contraceptive use and fracture risk-a retrospective study of 12,970 women in the UK. Osteoporos Int 2017 Apr 13; doi: 10.1007/s00198-017-4036-x.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv kombinované perorální antikoncepce na premenstruační poruchy

Premenstruační syndrom (PMS) a jeho vážnější forma, premenstruační dysforická porucha (PMDD), postihují až 12 % žen. Ke zmírnění příznaků PMDD se využívá kombinovaná perorální antikoncepce (COC). Na účinky COC obsahující drospirenon se zaměřil přehled zveřejněný v Cochraneově databázi.

Hormonální antikoncepce v léčbě endometriózy

Studie provedená na Boloňské univerzitě v Itálii se zabývala užitím kombinovaných hormonálních kontraceptiv jakožto prostředku ke zmírnění projevů a progrese hluboké infiltrující endometriózy (DIE) v období před plánovanou laparoskopickou operací. Byl zaznamenán příznivý efekt jak na některé bolestivé projevy, tak na růst endometriálních nodulů.

Vliv perorální antikoncepce na projevy revmatoidní artritidy u žen

Loni publikovaná německá studie ukazuje příznivý efekt perorální antikoncepce na zmírnění obtíží u žen s revmatoidní artritidou (RA).Všechny novinky