Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Příznaky premenstruačního syndromu a užívání hormonální antikoncepce

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 26.5.2016

Příznaky premenstruačního syndromu a užívání hormonální antikoncepce

Určité biologické změny v rámci menstruačního cyklu pozoruje většina žen v reprodukčním věku a značné procento z nich trpí potížemi ovlivňujícími každodenní život. Perorální antikoncepce je široce předepisována s cílem léčit premenstruační syndrom, nicméně pouze malé množství studií zkoumalo účinnost této terapie.

Chorvatská retrospektivní studie porovnává příznaky premenstruačního syndromu mezi uživatelkami hormonální antikoncepce (HA, n = 186) a ženami, které HA neužívaly (n = 199). Příznaky premenstruačního syndromu byly hodnoceny pomocí Woman’s Daily Heath Diary. Tento dotazník hodnotí celkem 57 položek rozdělených do 7 různých kategorií. Hodnocení bylo pětistupňové v závislosti na tom, jak často ženy daný příznak pozorují.

Výsledky

Následně bylo provedeno několik analýz a zjištěno, že mezi uživatelkami a neuživatelkami HA je významný rozdíl v celkovém hodnocení premenstruačního syndromu. Ženy užívající HA udávaly méně významné obtíže. Tyto výsledky byly pozorovány i v případě, že byly zvlášť hodnoceny příznaky psychické/emocionální, fyzické nebo spojené s chutí k jídlu a spánkem. Co se týče sexuálních funkcí a celkové pohody (well-being), nebyly ve studii mezi oběma skupinami žen shledány žádné rozdíly.

Nejčastěji udávanými fyzickými příznaky byly následující: nadýmání (47,9 % u uživatelek HA vs. 64,3 % u žen bez terapie), bolesti prsou (45,0 vs. 66,3 %) a pocit přibývání na váze (33,4 vs. 41,7 %). V případě psychických/emocionálních obtíží byly nejčastěji udávány: rychlé změny nálady (41,9 vs. 46,7 %), vztek (39,7 vs. 51,2 %) a plačtivost (40,3 vs. 44,2 %). U žen neužívajících HA byla ještě velmi často popisována deprese.

Závěr

Premenstruační syndrom je problém, který může zásadně ovlivňovat běžný život ženy. Perorální hormonální antikoncepce tak může být vhodnou metodou volby při jeho léčbě, neboť uživatelky hormonální antikoncepce trpí jeho příznaky méně často a zpravidla v menší intenzitě.

(boba)

Zdroj: Marcinko I., Torjanac M. The difference in the severity of premenstrual symptoms between users and non-users of oral contraceptives. Coll Antropol 2015 Dec; 39 (4): 855−862.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Perorální antikoncepce obsahující drospirenon versus kalcium při léčbě premenstruačního syndromu

V březnu 2016 byly publikovány výsledky rozsáhlého klinického hodnocení, ve kterém byla porovnávána účinnost přípravků obsahujících vápník a kombinované hormonální antikoncepce s obsahem drospirenonu u žen trpících bolestivým premenstruačním syndromem (PMS).

Kombinovaná hormonální antikoncepce v léčbě sekundární dysmenorey

V léčbě primární dysmenorey má zásadní význam perorální kombinovaná antikoncepce. Její použití u pacientek se sekundární dysmenoreou je taktéž možné, nicméně doposud žádné studie nenabízely porovnání účinnosti u primární a sekundární dysmenorey.

Drospirenon v léčbě premenstruačního syndromu

Drospirenon se jeví jako slibný lék k ovlivnění premenstruačního syndromu.Všechny novinky