Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Perorální antikoncepce v léčbě dysmenorhey

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 11.9.2015

Perorální antikoncepce v léčbě dysmenorhey

Dysmenorhea je pojem, který označuje zvýšenou bolestivost během menstruace. Během života se s ní setká asi 30–50 % žen. Patogeneze dysmenorhey se opírá především o excesivní tvorbu prostaglandinů, které následně způsobují nadměrné děložní kontrakce. Kromě toho bývá její intenzita silnější v ovulačních cyklech ve srovnání s cykly anovulačními. V léčbě se tak uplatňují především nesteroidní antiflogistika (NSAIDs) a hormonální antikoncepce. Právě efekt perorálně podávané kombinované antikoncepce (KPA) s ethinylestradiolem a desogestrelem na terapii dysmenorhey popsala observační studie z roku 2003, uveřejněná v časopise Contraception.

Práce popisovala použití KPA s nízkými dávkami účinných látek. Jedna pilulka sledovaného přípravku obsahovala 20 μg ethinylestradiolu a 150 μg desogestrelu. Studie zahrnula celkem 346 pacientek v průměrném věku 22,6 roku, které trápila dysmenorhea alespoň po dobu tří měsíců před zahájením studie. Bolest byla kvantifikována pomocí adaptovaného VMSS-A (Verbal Multidimensional Scoring System) a VAS (Visual Analougue Scale), hodnoceny byly rovněž doprovodné symptomy.

Sledované období zahrnovalo tři cykly a ukázalo se, že hodnota VMSS-A během nich klesla z 5,4 na 1,4 (p < 0,001), hodnota VAS potom rovněž statisticky signifikantně z 6,8 na 1,8. Ženy během studie zaznamenaly také zkrácení intervalu bolesti během menstruačního krvácení. Před zahájením studie trápila více než dvoudenní dysmenorhea 81 % z nich, po třech cyklech užívání kombinace ethinylestradiolu a desogestrelu pouze 14 % pacientek. Podíl nemocných, které udávaly symptomy jako lumbago nebo astenii, se snížil ze 79 % na 21 % a množství žen, které vyžadovaly analgetika, se snížil ze 100 % na 41 %. Významnou úlevu od dysmenorhey díky užívání KPA dokládá také fakt, že před zahájením sledovaného období omezovaly symptomy bolestivé menstruace běžné denní aktivity skoro tří čtvrtin pacientek, po jeho skončení byla takto postižena jen desetina.

KPA s ethinylestradiolem a desogestrelem se ukázala jako účinná z hlediska kontroly dysmenorhey, a představuje tak vhodnou alternativu k NSAIDs, která jsou při častějším užívání zatížena nezanedbatelnými nežádoucími účinky.

(ond)

Zdroj: Callejo J., Díaz J., Ruiz A., García R. M. Effect of a low-dose oral contraceptive containing 20 microg ethinylestradiol and 150 microg desogestrel on dysmenorrhea. Contraception. 2003 Sep; 68 (3): 183–8.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Gestoden funguje i v nízkém dávkování

Hlavní indikací kombinované perorální antikoncepce (COC) je u většiny žen zabránění početí. Kromě kontraceptivního účinku ale COC nabízí i řadu dalších efektů ve smyslu kontroly cyklu, regulace krvácení nebo vlivu na kvalitu kůže. Zatímco estrogenová složka je ve většině dostupných přípravků zastoupena ethinylestradiolem, gestagenová složka se napříč spektrem jednotlivých preparátů liší. Vzniká tak příležitost vybrat každé pacientce COC na míru pro její konkrétní potřeby. Jednou z možností jsou také gestageny s antiandrogenním účinkem, například gestoden. Jeho vlastnosti popsala rovněž práce uveřejněná loni v časopisu Contraception.

Přehled studií s kombinovanou perorální antikoncepcí a jejich vliv na premenstruační dysforickou poruchu

Přehled studií s kombinovanou perorální antikoncepcí obsahující drospirenon a ethinylestradiol (EE/DRSP), které hodnotily jeho účinky na premenstruační syndrom, ukázal příznivý vliv u žen se závažnými příznaky (s premenstruační dysforickou poruchou – PMDD).

Perorální antikoncepce prokázala nezávislý vliv na zmírnění dysmenorey

Závažnost dysmenorey snižuje nezávisle na sobě zvyšující se věk a používání kombinované perorální antikoncepce (COC), jak ukázala longitudinální studie případů a kontrol zahrnující přes 2000 žen provedená ve Švédsku. Závažnost dysmenorey byla rovněž nižší u žen po porodu. Největší vliv na zmírnění dysmenorey měla COC.Všechny novinky