Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Perorální antikoncepce v léčbě akné

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 1.8.2016

Perorální antikoncepce v léčbě akné

Hormonální antikoncepce je u žen často používána pro léčbu akné, která může být problémem všech věkových kategorií. Pozitivní účinky HA jsou dány působením estrogenů.

Akné obvykle začíná ve věku 8−10 let s vrcholem kolem 17 let. I když je často považována za průvodní příznak puberty, je poměrně častá i v dospělosti a vyskytuje se u 5−12 % žen. Překvapivě může u některých být problémem až do období menopauzy.

Patogeneze akné

V patogenezi akné hrají roli následující základní procesy. Folikulární hyperkeratóza přispívá k vytvoření primární léze − komedonu. Hyperkeratóza způsobuje ucpávání folikulů, následuje retence obsahu folikulu včetně kožního mazu a bakterií. Zvýšená produkce mazu způsobuje dilataci folikulární jednotky a podporuje tvorbu zátky.

Ruptura komedonu spouští zánětlivou kaskádu v okolní tkáni, což vede k infiltraci imunitními buňkami a tvorbě zánětlivých papul, pustul a nodulů. Propionibacterium acnes, bakterie přítomné na povrchu pokožky a ve folikulárních jednotkách, v tomto prostředí přežívají a podílejí se na zánětlivé kaskádě prostřednictvím aktivace toll-like receptoru 2 (TLR-2) a ostatních mediátorů.

Působení estrogenů

Perorální kontraceptiva obsahují estrogenovou a gestagenovou komponentu. Je známo, že estrogeny snižují tvorbu kožního mazu. Předpokládá se, že tento účinek je důsledkem jejich působení jak na úrovni mazové žlázy, tak na systémové úrovni. Regulují expresi genů zapojených v produkci mazu a růstu žláz. Inhibují produkci luteinizačního hormonu (LH) a folikuly stimulujícího hormonu (FSH), čímž se sníží produkce androgenu − testosteronu, který má opačné účinky. Podávání estrogenu zvyšuje hladinu sérového globulinu vážícího pohlavní hormony včetně testosteronu a tím poklesne množství volného testosteronu, který se může vázat na androgenní receptor.

Z klinických studií vyplývá, že ve srovnání s placebem vedlo podávání perorální antikoncepce ke snížení zánětlivých i nezánětlivých lézí a snížení stupně závažnosti akné, a to u většiny přípravků. U zánětlivých lézí došlo k výraznějšímu zlepšení v porovnání s nezánětlivými.

Závěr

Hormonální antikoncepce působí při léčbě akné velmi příznivě. U vhodně vybraných pacientek je účinná, bezpečná a snadno kombinovatelná s dalšími konvenčními způsoby léčby akné.

(ave)

Zdroj: Salvaggio H. L., Zaenglein A. L. Examining the use of oral contraceptives in the management of acne. Int J Womens Health 2010; 2: 69–76.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bezpečnost a účinnost nízkodávkové perorální antikoncepce s obsahem ethinylestradiolu a dienogestu včetně léčby akné

Bezpečnost a účinnost nízkodávkové kombinované perorální antikoncepce byla hodnocena v prospektivní otevřené multicentrické klinické studii III. fáze.

Přínosy a rizika hormonálních kontraceptiv v léčbě akné

Jednou z významných možností léčby akné jsou kombinovaná perorální kontraceptiva (COC). Jejich účinek je prokázaný, síla doporučení je A a kvalita důkazu I. Jaký je tedy konkrétně jejich přínos a jaká jsou rizika?

Výhody užívání kombinovaných orálních kontraceptiv u žen v perimenopauze

Kombinovaná orální antikoncepce je dnes v Evropě běžně používána. Její výhody nespočívají pouze v zabránění graviditě; brzy se může stát významnou i v léčbě žen v perimenopauze.Všechny novinky