Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Perorální antikoncepce obsahující drospirenon versus kalcium při léčbě premenstruačního syndromu

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 17.5.2016

Perorální antikoncepce obsahující drospirenon versus kalcium při léčbě premenstruačního syndromu

V březnu 2016 byly publikovány výsledky rozsáhlého klinického hodnocení, ve kterém byla porovnávána účinnost přípravků obsahujících vápník a kombinované hormonální antikoncepce s obsahem drospirenonu u žen trpících bolestivým premenstruačním syndromem (PMS).

Cíl studie

Cílem studie bylo porovnání účinnosti dvou léčebných režimů u pacientek s PMS − substituční léčby vápníkem oproti kombinované hormonální antikoncepci (COC) s drospirenonovou složkou.

Design studie

Studie byla vedena jako prospektivní placebem kontrolované dvojitě zaslepené randomizované klinické hodnocení. Ženám byl diagnostikován premenstruační syndrom na základě skóre DRSP (denní zaznamenávání intenzity symptomů). Celkem bylo do studie zařazeno 210 žen s mírnou až střední bolestí. Následně byly pacientky rovnoměrně rozděleny do tří skupin: první užívala COC a placebo; druhá skupina dostávala 400 mg vápníku se 400 IU vitamínu D a placebo; třetí skupina pak dostávala pouze dvě tablety představující placebo. Léčba trvala 3 měsíce, ženy ji užívaly od třetího dne menstruace vždy po dobu 21 dní.

Výsledky

Podíl žen, u nichž došlo ke zlepšení PMS, se mezi jednotlivými skupinami statisticky signifikantně lišil v následujícím pořadí: skupina užívající COC vykázala zlepšení v 81 % případů, skupina užívající kalcium v 62,3 % a ženy dostávající pouze placebo v 16,3 %. Obdobný trend byl zaznamenán v poklesu skóre DRSP hodnoceného 5 dní před menstruací, jeho hodnoty byly nejnižší u skupiny s COC (45,51 ± 16,97), následovala skupina užívající vápník (55 ± 15,71) a nejvyšší bylo v placebové skupině (74,98 ± 19,12). Rozdíly nabyly statistické významnosti.

Závěr

Jak podávání COC, tak suplementace kalcia zlepšuje symptomy premenstruačního syndromu, výraznější zlepšení bylo prokázáno u skupiny užívající kombinovanou hormonální antikoncepci s obsahem drospirenonu.

(bak)

Zdroj: Shehata N. A. Calcium versus oral contraceptive pills containing drospirenone for the treatment of mild to moderate premenstrual syndrome: a double blind randomized placebo controlled trial. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 2016 Mar; 198: 100−104; doi: 10.1016/j.ejogrb.2016.01.015.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antikoncepce s drospirenonem upravuje premenstruační potíže

Premenstruační dysforická porucha (PMDD) je vážná forma premenstruačního syndromu a může mít významný vliv na snížení kvality života pacientek. Postižené jsou v kritickém období podrážděné, mívají smutnou až depresivní náladu, trpí úzkostí a nejsou výkonné v pracovním ani osobním životě. Jednou z možností léčby je kombinovaná hormonální antikoncepce (KHAK).

Porovnání příznaků premenstruační dysforické poruchy v jednotlivých cyklech léčby kombinovanou hormonální antikoncepcí

Je prokázáno, že kombinovaná perorální hormonální antikoncepce, která obsahuje 20 μg ethinylestradiolu (EE) a 3 mg drospirenonu, podávaná v režimu 24/4 zmírňuje klinické příznaky spojené s premenstruační dysforickou poruchou (PMDD). Nicméně dřívější studie neukázaly, jak se mění konkrétní příznaky v jednotlivých cyklech léčby.

Vztah kouření a dysmenorey u mladých žen

Australská studie měla za cíl prozkoumat spojitost mezi kouřením cigaret a vznikem a vývojem dysmenorey, a to na velkém vzorku mladých žen.Všechny novinky