Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Může být antikoncepce bezpečnější?

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 30.10.2015

Může být antikoncepce bezpečnější?

Kombinovaná perorální antikoncepce (COC) patří mezi široce užívaná léčiva. Kromě spolehlivého kontraceptivního účinku nabízí řadu dalších efektů v rámci kontroly cyklu, regulace menstruačního krvácení a ovlivnění dalších symptomů. Se stoupajícím výskytem civilizačních chorob lze s výhodou zvolit přípravek, který jako gestagenovou složku obsahuje drospirenon.

Drospirenon je syntetický hormon, který navíc poskytuje antimineralokortikoidní účinek. Právě přípravky, které jej obsahují, mají neutrální nebo vyloženě pozitivní vliv na metabolický profil, a představují tak vhodnou antikoncepční alternativu pro pacientky s nadváhou. 

Bezpečnost podávání kombinovaného přípravku s ethinylestradiolem a drospirenonem hypertenzním pacientkám popsala například práce uveřejněná loni v časopisu European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology. Kromě metabolického profilu sledovala také vliv na krevní tlak a neurohumorální osu nebo citlivost baroreceptorů. Zahrnula 56 žen, z nichž 30 užívalo COC po dobu šesti cyklů, 26 potom pouze nehormonální antikoncepční metody. Tato práce neprokázala žádný signifikantní rozdíl mezi oběma větvemi, kromě zvýšení hladiny triglyceridů v hormonální skupině.

Tato data potvrdila také jiná práce publikovaná ve stejném časopisu rovněž v roce 2014. Zabývala se vlivem podávání COC s drospirenonem na inzulinovou senzitivitu u zdravých žen. Právě citlivost k inzulinu je užíváním celé řady dostupných gestagenů porušována. Rovněž v této práci pacientky užívaly účinnou látku po dobu 6 cyklů. Ukázalo se, že kombinace ethinylestradiolu s drospirenonem neměla na inzulinovou senzitivitu žádný vliv, signifikantně však zvyšovala hladinu HDL-cholesterolu. Kombinace ethinylestradiolu s drospirenonem se tak i zde projevila jako dobrá volba pro pacientky, které chtějí užívat COC, ale zároveň mají zvýšené úvodní kardiovaskulární riziko.

(ond)

Zdroje:
1. de Morais T. L., Giribela C., Nisenbaum M. G. et al. Effects of a contraceptive containing drospirenone and ethinylestradiol on blood pressure, metabolic profile and neurohumoral axis in hypertensive women at reproductive age. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 2014 Nov; 182: 113–117, doi: 10.1016/j.ejogrb.2014.09.006. 
2. Cagnacci A., Piacenti I., Zanin R. et al. Influence of an oral contraceptive containing drospirenone on insulin sensitivity of healthy women. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 2014 Jul; 178: 48–50, doi: 10.1016/j.ejogrb.2014.03.021. 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dienogest se uplatňuje v léčbě akné

Kombinovaná perorální antikoncepce (KPA) patří v naší populaci mezi nejčastěji užívané lékové skupiny. Zatímco estrogenovou složku tvoří poměrně konstantně ethinylestradiol, gestagenová složka se napříč jednotlivými preparáty značně liší. Na jejím výběru přitom závisí nonkontraceptivní vlastnosti KPA, včetně terapeutického vlivu na papulopustulární akné. Efekt kombinace ethinylestradiolu a dienogestu právě na toto dermatologické onemocnění popsala práce uveřejněná v roce 2009 v časopise Contraception.

Od příznaků premenstruačního syndromu může ulevit drospirenon

Hormonální změny žen ve fertilním věku mohou stát za patofyziologií celé řady nepříjemných potíží. Takzvaný premenstruační syndrom (PMS) je definován jako souhrn fyzických, psychologických a emocionálních symptomů týkajících se menstruačního cyklu. Objevují se pravidelně v časovém období jednoho až dvou týdnů před začátkem krvácení a s jeho příchodem odeznívají. Jednou z možností v terapii PMS je kombinovaná hormonální antikoncepce (COC).

Desogestrel je dobře prověřený hráč na poli perorální antikoncepce

Výběr vhodného přípravku kombinované perorální antikoncepce (COC) by měl respektovat individuální potřeby konkrétní pacientky. Na trhu je v této chvíli k dispozici široká paleta produktů, které se od sebe liší zejména použitým gestagenem. Jedním z těch globálně častěji používaných je také desogestrel. Právě této látce se věnovalo systematické review uveřejněné loni v časopisu Expert Opinion on Drug Metabolism & Toxicology.Všechny novinky