Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kombinovaná perorální antikoncepce s drospirenonem má příznivý vliv na tělesnou hmotnost a retenci vody

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 18.3.2015

Kombinovaná perorální antikoncepce s drospirenonem má příznivý vliv na tělesnou hmotnost a retenci vody

Porovnání perorální antikoncepce obsahující etynilestradiol/drospirenon a etynilestradiol/desogestrel u 768 zdravých žen ukázalo srovnatelnou antikoncepční účinnost a podobný vzorec krvácení. Užívání přípravku s drospirenonem bylo spojeno se zmírněním retence vody a snížením tělesné hmotnosti.

Jednalo se o randomizovanou otevřenou multicentrickou čínskou studii, která porovnávala antikoncepční účinnost, vzorec krvácení, další přínos a vedlejší účinky kombinované perorální antikoncepce obsahující 30 μg etynilestradiolu buď s 3  mg drospirenonu (EE/DRSP, n = 573), nebo s 150μg desogestrelu (EE/DSG, n = 195). Každá žena užívala antikoncepci po dobu 13 cyklů.

Výsledky ukázaly Pearl Index (selhání metody) 0,208/100 ženoroků u EE/DRSP a 0,601/100 ženoroků u  EE/DSG. Mezi skupinami nebyly významné rozdíly ve vzorci krvácení. Na základě dotazníku pro obtíže spojené s menstruací (Menstrual Distress Questionnaire – MDQ) bylo zjištěno významné zmírnění retence vody během celého cyklu (při menstruaci i mimo menstruaci) a zlepšení pocitu zdraví během menstruace při užívání EE/DRSP v porovnání s EE/DSG. Tělesná hmotnost ve skupině s EE/DRSP klesla průměrně o 0,28 kg, zatímco ve skupině s EE/DSG vzrostla o 0,57 kg.

Jak uzavřeli autoři studie, EE/DRSP prokázal stejnou antikoncepční účinnost jako EE/DSG a příznivější vliv na tělesnou hmotnost a premenstruační příznaky.

(zza)

Zdroj: Guang-Sheng F., Mei-Lu B., Li-Nan C., et al. Efficacy and safety of the combined oral contraceptive ethinylestradiol/drospirenone (Yasmin) in healthy Chinese women: a randomized, open-label, controlled, multicentre trial. Clin Drug Investig. 2010; 30 (6): 387–96.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 Všechny novinky