Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kombinovaná hormonální antikoncepce v léčbě sekundární dysmenorey

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 17.5.2016

Kombinovaná hormonální antikoncepce v léčbě sekundární dysmenorey

V léčbě primární dysmenorey má zásadní význam perorální kombinovaná antikoncepce. Její použití u pacientek se sekundární dysmenoreou je taktéž možné, nicméně doposud žádné studie nenabízely porovnání účinnosti u primární a sekundární dysmenorey.

Japonská analýza hodnotila účinnost nízkodávkové kombinované hormonální antikoncepce u pacientek s dysmenoreou a zjišťovala, zda má přítomnost některého organického onemocnění (endometrióza, myomy, adenomyóza) vliv na úspěšnost léčby. Výsledky byly získány ze dvou japonských studií, které hodnotily účinnost a bezpečnost hormonální antikoncepce při léčbě dysmenorey.

Metodika

Sledováno bylo 410 pacientek, přičemž u 315 se jednalo o primární dysmenoreu, u 28 byla diagnostikována endometrióza, u 37 děložní myomy a u 46 adenomyóza. Nasazena jim byla perorální antikoncepce s 0,02 mg ethinylestradiolu a 3 mg drospirenonu. Pacientky byly sledovány buď 16 týdnů, nebo 52 týdnů, dle toho, ze které studie pocházela analyzovaná data. Hodnocení obsahovalo celkové skóre dysmenorey, vizuální analogovou škálu (VAS) pro dysmenoreu, závažnost příznaků, hladiny hormonů, tloušťku endometria a bezpečnost léčby.

Výsledky

V obou studiích bylo u všech pacientek jednoznačně sníženo celkové skóre dysmenorey. Výsledky VAS a závažnost příznaků, jako jsou bolesti v podbřišku, bolesti v bedrech, bolesti hlavy, nevolnost či zvracení, byly zlepšeny v obou studiích (jak u krátkodobého, tak u dlouhodobého užívání), a to bez rozdílu mezi pacientkami s organickou příčinou a bez ní. Účinnost léčby byla spojena s poklesem plazmatických hormonálních hladin a se snížením endometriální sliznice. Bezpečnost byla obdobná u pacientek s přidruženým organickým onemocněním i u pacientek s primární dysmenoreou.

Závěr

Nízkodávková kombinovaná hormonální antikoncepce v léčbě pacientek s dysmenoreou může být podávána bez ohledu na přidružená organická onemocnění.

(boba)

Zdroj: Momoeda M., Hayakawa M., Shimazaki Y. et al.: Does the presence of coexisting diseases modulate the effectiveness of a low-dose estrogen/progestin, ethinylestradiol/drospirenone combination tablet in dysmenorrhea? Reanalysis of two randomized studies in Japanese women. Int J Womens Health 2014 Dec 2; 6: 989−998.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antikoncepce s drospirenonem upravuje premenstruační potíže

Premenstruační dysforická porucha (PMDD) je vážná forma premenstruačního syndromu a může mít významný vliv na snížení kvality života pacientek. Postižené jsou v kritickém období podrážděné, mívají smutnou až depresivní náladu, trpí úzkostí a nejsou výkonné v pracovním ani osobním životě. Jednou z možností léčby je kombinovaná hormonální antikoncepce (KHAK).

Porovnání příznaků premenstruační dysforické poruchy v jednotlivých cyklech léčby kombinovanou hormonální antikoncepcí

Je prokázáno, že kombinovaná perorální hormonální antikoncepce, která obsahuje 20 μg ethinylestradiolu (EE) a 3 mg drospirenonu, podávaná v režimu 24/4 zmírňuje klinické příznaky spojené s premenstruační dysforickou poruchou (PMDD). Nicméně dřívější studie neukázaly, jak se mění konkrétní příznaky v jednotlivých cyklech léčby.

Vztah kouření a dysmenorey u mladých žen

Australská studie měla za cíl prozkoumat spojitost mezi kouřením cigaret a vznikem a vývojem dysmenorey, a to na velkém vzorku mladých žen.Všechny novinky