Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Hormonální kontracepce může být u některých žen vhodnou metodou léčby obtíží spojených s menstruačním cyklem

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 10.7.2017

Hormonální kontracepce může být u některých žen vhodnou metodou léčby obtíží spojených s menstruačním cyklem

Izolované nebo pouze mírné premenstruační změny zažívá podle literatury alespoň 75 % žen, premenstruační syndrom 13−19 % a premenstruační dysforickou poruchu asi 3−8 %. Autoři prezentované práce se proto rozhodli srovnat výsledky 4 studií zabývajících se efektem podávání perorálních kontraceptiv obsahujících levonorgestrel a ethinylestradiol na premenstruační syndrom a premenstruační dysforickou poruchu.

PMS a PMDP

Premenstruační syndrom (PMS) zahrnuje řadu fyzických a psychických projevů, jež se u některých žen objevují v luteální fázi cyklu a ustupují s menstruačním krvácením. Premenstruační dysforická porucha (PMDP) je závažnější variantou PMS, kdy se u ženy vyskytuje alespoň 5 z 11 symptomů obsažených v diagnostickém manuálu psychických poruch DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition), přičemž se alespoň v 1 případě musí jednat o symptom související s náladou a musí zjevně narušovat běžný život ženy.

Analyzované studie

Autoři do svého přehledu zahrnuli celkem 4 studie: 3 randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované a jednu otevřenou podstudii s jedním přípravkem. Ve studiích byly sledovány průměrné změny ve škálách Daily Record of Severity of Problems (DRSP) a Penn Daily Symptom Rating (DSR).

Výsledná zjištění

Ve všech těchto studiích byl prokázán pozitivní efekt kontraceptiv na průměrné hodnoty DRSP a DSR, ale konkrétní míra zlepšení se mezi studiemi značně lišila. V případě placebem kontrolovaných studií se projevy PMDP zlepšily asi o 30−53 % a projevy PMS o 50−59 %. V nezaslepené studii došlo ke zlepšení projevů PMS dokonce o 56−81 %. V placebem kontrolovaných studiích byla také prokázána značná míra placebo efektu. Efekt placeba na projevy PMDP se projevoval mezi 27 a 53 % a na projevy PMS mezi 51 a 60 %, což se blíží hodnotám pozorovaným u kontinuálního použití kontraceptiv. 

Závěr a diskuse

Obtíže většiny žen se v průběhu sledování bezpochyby zlepšily. Nicméně vzhledem k tomu, že zlepšení projevů při podávání kombinace levonorgestrelu s ethinylestradiolem nedosáhlo statistické významnosti oproti placebu, nelze jej považovat za zlatý standard léčby. Lze jej ovšem zvážit pro každou ženu individuálně. Výhodnou volbou může být především u těch pacientek s premenstruačními obtížemi, které zároveň chtějí zabránit početí.

(ivh)

Zdroj: Freeman E. W., Halbreich U., Grubb G. S. et al. An overview of four studies of a continuous oral contraceptive (levonorgestrel 90 mcg/ethinyl estradiol 20 mcg) on premenstrual dysphoric disorder and premenstrual syndrome. Contraception 2012; 85 (5): 437−445, doi: 10.1016/j.contraception.2011.09.010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Užívání hormonální antikoncepce a její vliv na vznik zlomenin − retrospektivní studie

V této retrospektivní případové studii bylo porovnáváno 6 485 žen se zlomeninami a 6 485 žen bez zlomenin ze 135 ordinací praktických lékařů ve Velké Británii. Ženy bez zlomenin statisticky častěji někdy v průběhu života užívaly perorální antikoncepci.

Vliv kombinované perorální antikoncepce na premenstruační poruchy

Premenstruační syndrom (PMS) a jeho vážnější forma, premenstruační dysforická porucha (PMDD), postihují až 12 % žen. Ke zmírnění příznaků PMDD se využívá kombinovaná perorální antikoncepce (COC). Na účinky COC obsahující drospirenon se zaměřil přehled zveřejněný v Cochraneově databázi.

Hormonální antikoncepce v léčbě endometriózy

Studie provedená na Boloňské univerzitě v Itálii se zabývala užitím kombinovaných hormonálních kontraceptiv jakožto prostředku ke zmírnění projevů a progrese hluboké infiltrující endometriózy (DIE) v období před plánovanou laparoskopickou operací. Byl zaznamenán příznivý efekt jak na některé bolestivé projevy, tak na růst endometriálních nodulů.Všechny novinky