Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Hormonální antikoncepce a rakovina: Jaká je skutečnost?

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 12.8.2017

Hormonální antikoncepce a rakovina: Jaká je skutečnost?

O kombinované perorální kontracepci (COC) je všeobecně známo, že její užívání je spojeno se zvýšením i snížením rizika vzniku určitých typů nádorů. Co však převládá – riziko, nebo ochrana?

Úvod

Kombinovaná perorální kontraceptiva mají řadu účinků prospěšných, ale samozřejmě – jako všechna léčiva – mají také účinky nežádoucí. Když se zaměříme na onkologická rizika, platí toto tvrzení doslova. Některé druhy malignit mohou způsobovat, před jinými naopak chrání.

Podle údajů Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) mohou kombinovaná perorální kontraceptiva zvýšit riziko vzniku karcinomu prsu, děložního čípku a také hepatocelulárního karcinomu. Naopak snižují riziko vzniku karcinomu endometria a ovarií. Který z těchto účinků je ovšem významnější?

Populační riziko výskytu onkologických diagnóz

Australští výzkumníci se chtěli přesvědčit o významnosti onkologických rizik a přínosů těchto léčiv, a proto prostudovali data z australského onkologického registru a studií, jež se zabývaly prevalencí užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv u místních žen různých věkových skupin. Pomocí těchto dat spočítali populační atributivní riziko výskytu zmíněných diagnóz pro perorální kontraceptiva. Z jejich šetření vyšly zajímavé výsledky:

  • Autoři odhadli, že 105 případů karcinomu prsu a 52 případů karcinomu děložního čípku (0,7 %, resp. 6,4 % nově diagnostikovaných tumorů tohoto typu), jež byly v Austrálii diagnostikovány v roce 2010, lze přičíst užívání COC.
  • Bylo odhadnuto, že užívání perorální COC předešlo v roce 2010 výskytu 1032 případů karcinomu endometria a 308 případům karcinomu ovarií (jež by jinak znamenaly 31 %, resp. 19 % nově diagnostikovaných tumorů tohoto typu).
  • Máme zde tedy 157 nádorů vztažených k COC a 1340 onkologických diagnóz, jimž se díky COC předešlo. Toto hovoří jasně ve prospěch kombinovaných perorálních kontraceptiv.

Výskyt hepatocelulárního karcinomu autoři neanalyzovali, protože podle dostupných údajů zvýšené riziko nepřetrvává po přerušení užívání COC. Bránila tomu také extrémně nízká incidence tohoto karcinomu u mladých Australanek; kvalitní práce s tak malými čísly by prakticky nebyla možná.

Závěr

Co z této práce plyne? Například to, že kombinovaná perorální kontraceptiva nejsou zdaleka tak škodlivá, jak se někdy veřejnosti předkládá, pokud se díváme jen na jejich potenciální nežádoucí účinky, a to v širším kontextu. Jejich přínosy pro zdraví jsou nepopiratelné a velmi významné. I o nich by ženy měly být informovány, pokud o užívání COC uvažují.

(pez)

Zdroj: Jordan S. J., Wilson L. F., Nagle C. M. et al. Cancers in Australia in 2010 attributable to and prevented by the use of combined oral contraceptives. Aust N Z J Public Health 2015; 39 (5): 441–445, doi: 10.1111/1753-6405.12444.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Užívání progestagenní antikoncepce v prevenci a léčbě migrenózních stavů

Cílem metaanalýzy publikované letos v časopisu Cephalalgia bylo stanovení účinnosti progestinové antikoncepce při léčbě migrény.

Vliv kombinované hormonální antikoncepce na migrenózní bolesti spojené s menstruačním cyklem

Migréna postihuje převážně ženy fertilního věku. Na její průběh mají výrazný vliv reprodukční období (puberta, gravidita, menopauza), hormonální výkyvy během menstruačního cyklu a přísun exogenních hormonů.

Hormonální kontracepce může být u některých žen vhodnou metodou léčby obtíží spojených s menstruačním cyklem

Izolované nebo pouze mírné premenstruační změny zažívá podle literatury alespoň 75 % žen, premenstruační syndrom 13−19 % a premenstruační dysforickou poruchu asi 3−8 %. Autoři prezentované práce se proto rozhodli srovnat výsledky 4 studií zabývajících se efektem podávání perorálních kontraceptiv obsahujících levonorgestrel a ethinylestradiol na premenstruační syndrom a premenstruační dysforickou poruchu.Všechny novinky