Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Gestoden funguje i v nízkém dávkování

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 9.9.2015

Gestoden funguje i v nízkém dávkování

Hlavní indikací kombinované perorální antikoncepce (COC) je u většiny žen zabránění početí. Kromě kontraceptivního účinku ale COC nabízí i řadu dalších efektů ve smyslu kontroly cyklu, regulace krvácení nebo vlivu na kvalitu kůže. Zatímco estrogenová složka je ve většině dostupných přípravků zastoupena ethinylestradiolem, gestagenová složka se napříč spektrem jednotlivých preparátů liší. Vzniká tak příležitost vybrat každé pacientce COC na míru pro její konkrétní potřeby. Jednou z možností jsou také gestageny s antiandrogenním účinkem, například gestoden. Jeho vlastnosti popsala rovněž práce uveřejněná loni v časopisu Contraception.

Výhodou gestodenu je, také podle této studie, jeho prokazatelná antikoncepční účinnost už ve velmi nízkém dávkování (nižším než u jakéhokoliv jiného progestinu). Látka má totiž výhodný farmakokinetický profil, charakterizovaný vysokou biologickou dostupností a prodlouženým biologickým poločasem. Zároveň je pacientkami velmi dobře snášena, a to jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém časovém měřítku. Na rozdíl od některých jiných gestagenů má gestoden jen minimální vliv na metabolismus lipidů a sacharidů.

Velkým tématem v problematice COC je riziko trombotických kardiovaskulárních příhod. Původní studie s gestodenem sice naznačovaly, že je látka spojena s přibližně dvojnásobným rizikem kardiovaskulární morbidity ve srovnání se staršími progestiny, novější práce ale tento trend nepotvrdily. Gestoden tak podle současné vědecké evidence podporuje rovnováhu mezi srážecími a fibrinolytickými mechanismy. Komparativní studie přinesly zjištění, že monofázické podávání gestodenu nepřináší výrazně zvýšené riziko krvácivých symptomů, trifázická aplikace má potom přinejmenším srovnatelnou bezpečnost jako starší gestageny, včetně levonorgestrelu.

Gestoden se zařadil mezi široce používané gestageny s antiandrogenním účinkem, a jeho použití v COC je tak plně opodstatněné.

(ond)

Zdroj: Stanczyk F. Z., Archer D. F. Gestodene: a review of its pharmacology, potency and tolerability in combined contraceptive preparations. Contraception 2014 Apr; 89 (4): 242–252, doi: 10.1016/j.contraception.2013.12.003.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 11x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přehled studií s kombinovanou perorální antikoncepcí a jejich vliv na premenstruační dysforickou poruchu

Přehled studií s kombinovanou perorální antikoncepcí obsahující drospirenon a ethinylestradiol (EE/DRSP), které hodnotily jeho účinky na premenstruační syndrom, ukázal příznivý vliv u žen se závažnými příznaky (s premenstruační dysforickou poruchou – PMDD).

Perorální antikoncepce prokázala nezávislý vliv na zmírnění dysmenorey

Závažnost dysmenorey snižuje nezávisle na sobě zvyšující se věk a používání kombinované perorální antikoncepce (COC), jak ukázala longitudinální studie případů a kontrol zahrnující přes 2000 žen provedená ve Švédsku. Závažnost dysmenorey byla rovněž nižší u žen po porodu. Největší vliv na zmírnění dysmenorey měla COC.

Kombinovaná perorální antikoncepce s drospirenonem má příznivý vliv na tělesnou hmotnost a retenci vody

Porovnání perorální antikoncepce obsahující etynilestradiol/drospirenon a etynilestradiol/desogestrel u 768 zdravých žen ukázalo srovnatelnou antikoncepční účinnost a podobný vzorec krvácení. Užívání přípravku s drospirenonem bylo spojeno se zmírněním retence vody a snížením tělesné hmotnosti.Všechny novinky