Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Gestagenní hormonální antikoncepce nezvyšuje riziko tromboembolické nemoci

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 31.10.2016

Gestagenní hormonální antikoncepce nezvyšuje riziko tromboembolické nemoci

Gestagenní hormonální antikoncepce obsahuje pouze progestiny a není zde estrogenní složka. Antikoncepčně působí především změnou charakteru děložní sliznice, hustoty hlenu v děložním hrdle a zpomalením transportu vajíčka vejcovodem. Z výsledků níže prezentované studie vyplývá, že tento typ hormonální antikoncepce nezvyšuje riziko vzniku tromboembolické nemoci.

Úvod

S původními preparáty kombinované hormonální antikoncepce, jež byly uvedeny na trh v 60. letech 20. století, bylo spojeno zvýšené riziko tromboembolické nemoci. Tento jev byl způsoben vysokým obsahem estrogenních hormonů v přípravcích. Snížením dávky estrogenní složky se podařilo snížit i riziko tromboembolické nemoci.

V současné době se kromě kombinovaných hormonálních preparátů využívá proti nechtěnému početí též hormonální antikoncepce obsahující pouze gestageny (progestiny). Progestinová antikoncepce by měla představovat pouze nízké riziko rozvoje tromboembolické nemoci a je určena pro ženy s vysokým rizikem tromboembolismu, zejména pro ženy v poporodním období, s anamnézou trombofilie či tromboembolické příhody. Práce publikovaná americkými vědci v roce 2012 se soustředila na riziko tromboembolické nemoci u žen užívajících progestinovou hormonální antikoncepci.

Analýza

Systematický přehled a metaanalýza randomizovaných kontrolovaných studií a observačních studií porovnávaly riziko tromboembolické nemoci u žen užívajících progestinovou antikoncepci oproti ženám, které progestinovou antikoncepci neužívaly. Vhodné studie byly vyhledávány v databázích PubMed, Embase a Cochrane Library. Kritéria přijetí do studie splnilo 8 studií čítajících několik tisíc žen.

Výsledky

Ve všech studiích bylo diagnostikováno celkem 147 žen s tromboembolickou nemocí užívajících progestinovou antikoncepci. Souhrn měření pro upravené relativní riziko tromboembolické nemoci na modelu náhodných efektů činil 1,03 pro ženy užívající progestinovou antikoncepci oproti ženám, které ji neužívaly (95% CI 0,76−1,39). Analýza podskupin potvrdila, že nebyla zjištěna žádná signifikantní asociace mezi rizikem tromboembolické nemoci a perorální progestinovou antikoncepcí (RR = 0,9; 0,57−1,47).

Závěr

Z dostupných výsledků vyplývá, že perorální progestinová antikoncepce nezvyšuje riziko tromboembolické nemoci a je vhodná pro ženy se zvýšeným rizikem tromboembolismu.

(holi)

Zdroj: Mantha S., Karp R., Raghavan V. et al. Assessing the risk of venous thromboembolic events in women taking progestin-only contraception: a meta-analysis. BMJ 2012; 345: e4944, doi: 10.1136/bmj.e4944.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Riziko karcinomu prsu a ovaria u nositelek mutace BRCA1 a 2 při užívání hormonální antikoncepce

Výsledky metaanalýzy publikované v European Journal of Cancer potvrzují snížení rizika vzniku karcinomu ovaria u žen s mutacemi BRCA1 a BRCA2 užívajících kombinovanou hormonální antikoncepci. Oproti dřívějším preparátům moderní nízkodávkové přípravky nezvyšují riziko karcinomu prsu.

Dlouhodobé užívání dienogestu v terapii endometriózy

Léčba dienogestem v režimu dlouhodobého užívání může být variantou terapie endometriózy. U pacientek, jež sledovali autoři níže prezentované studie, došlo ke zlepšení pánevní bolesti trvající nejméně 24 týdnů po skončení léčby.

Hormonální antikoncepce vs. antibiotika v terapii akné

V léčbě acne vulgaris se relativně úspěšně využívají jak přípravky perorální hormonální antikoncepce, tak antibiotika. Přestože jsou však obě tyto modality hojně užívány, není k dispozici mnoho studií, které jejich účinnost přímo porovnávají. Metaanalýza amerických autorů se proto zaměřila právě na srovnání efektivity antibiotické terapie a perorální hormonální antikoncepce.Všechny novinky