Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Drospirenon v léčbě premenstruačního syndromu

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 17.5.2016

Drospirenon v léčbě premenstruačního syndromu

Drospirenon se jeví jako slibný lék k ovlivnění premenstruačního syndromu.

Premenstruační syndrom představuje fyzické a psychické potíže, které v nějaké podobě postihují asi 40 % ovulujících žen. Nejtěžší stavy jsou označovány jako premenstruační dysforická porucha. Patří sem změny nálady, podrážděnost, deprese, úzkost, dále potíže jako nadýmání, citlivost prsů, zvýšená chuť k jídlu, nespavost, bolesti hlavy, únava nebo návaly horka. Patogeneticky není tento stav plně objasněný, zmiňuje se souvislost s nedostatkem serotoninu.

Jednou z možností, jak lze tyto potíže ovlivnit, je zablokovat ovulaci pomocí hormonálních kontraceptiv. Většina kontraceptiv však obsahuje gestagen odvozený od 19-nortestosteronu, který může mít nežádoucí účinky podobné projevům premenstruačního syndromu. Antimineralokortikoidně působící gestagen drospirenon však tyto účinky nemá.

Metaanalýza publikovaná v Cochraneově databázi zahrnula celkem 5 studií (1920 žen), jež zkoumaly účinnost preparátu s nízkým obsahem estrogenů a s drospirenonem buď proti placebu, nebo proti jiné hormonální kontracepci. Po 3 měsících užívání měly ženy léčené preparátem s drospirenonem v porovnání s placebem méně závažné projevy premenstruačního syndromu. Zároveň bylo u těchto žen v průběhu cyklu patrné menší narušení produktivity, sociálních aktivit i vztahů. 

Kombinovaná hormonální kontracepce s drospirenonem může pomoci zmírnit projevy premenstruačního syndromu u žen s premenstruační dysforickou poruchou. K ověření efektu na méně výrazné projevy premenstruačního syndromu je nutné provést další a delší studie.

(jvrb)

Zdroj: Lopez L. M., Kaptein A. A., Helmerhorst F. M. Oral contraceptives containing drospirenone for premenstrual syndrome. Cochrane Database Syst Rev 2012 Feb 15; 2: CD006586; doi: 10.1002/14651858.CD006586.pub4.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antikoncepce s drospirenonem upravuje premenstruační potíže

Premenstruační dysforická porucha (PMDD) je vážná forma premenstruačního syndromu a může mít významný vliv na snížení kvality života pacientek. Postižené jsou v kritickém období podrážděné, mívají smutnou až depresivní náladu, trpí úzkostí a nejsou výkonné v pracovním ani osobním životě. Jednou z možností léčby je kombinovaná hormonální antikoncepce (KHAK).

Porovnání příznaků premenstruační dysforické poruchy v jednotlivých cyklech léčby kombinovanou hormonální antikoncepcí

Je prokázáno, že kombinovaná perorální hormonální antikoncepce, která obsahuje 20 μg ethinylestradiolu (EE) a 3 mg drospirenonu, podávaná v režimu 24/4 zmírňuje klinické příznaky spojené s premenstruační dysforickou poruchou (PMDD). Nicméně dřívější studie neukázaly, jak se mění konkrétní příznaky v jednotlivých cyklech léčby.

Vztah kouření a dysmenorey u mladých žen

Australská studie měla za cíl prozkoumat spojitost mezi kouřením cigaret a vznikem a vývojem dysmenorey, a to na velkém vzorku mladých žen.Všechny novinky