Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Drospirenon je gestagen s přidanou hodnotou

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 2.11.2015

Drospirenon je gestagen s přidanou hodnotou

Kombinovaná perorální antikoncepce (COC) patří u žen ve fertilním věku mezi nejčastěji užívaná farmaka. Estrogenovou složku zastupuje nejčastěji etynilestradiol, gestagenová složka je podstatně variabilnější. Jednou z novějších možností je syntetický hormon drospirenon. Jeho výhodou je antialdosteronový účinek s pozitivním vlivem na metabolický profil. Použití COC s drospirenonem sledovala například práce uveřejněná v roce 2009 v časopise Contraception.

Jednalo se o multicentrickou prospektivní a observační studii, která popisovala spokojenost 3488 pacientek s COC obsahující 3 mg drospirenonu, stejně jako jeho tolerabilitu a vliv přípravku na míru menstruačního krvácení. Zahrnovala ženy z několika geografických regionů (Evropy, Blízkého východu a Kanady). Ženy lék užívaly po dobu šesti cyklů, analyzovaly se vzorce krvácení, míra premenstruačních symptomů včetně retence vody a subjektivní spokojenost, hodnocená pomocí VAS (Visual Analog Scale).

Zatímco na začátku sledovaného období trápilo intermenstruální krvácení 27,9 % žen, po šesti cyklech užívání přípravku už jen 5,4 % z nich. Podobně významné bylo také snížení výskytu dysmenorey, který klesl z 67 % na 17,7 %. Amenorea byla na začátku studie pozorována u 21,3 % pacientek, po ukončení sledovaného období jen u 7,5 % z nich. Signifikantní byl rovněž vliv na potlačení nepříjemných symptomů, jako jsou nadýmání nebo citlivost prsů. Užívání etynilestradiolu a drospirenonu snížilo počet žen, které si na ně stěžovaly, ze 70 % na 38 %. Tyto výsledky se odrazily také na spokojenosti pacientek, která se během šesti cyklů statisticky významně zvýšila. V době ukončení studie potvrdilo 86,2 % z nich, že chtějí v terapii pokračovat.

V této studii prokázala kombinovaná perorální antikoncepce s drospirenonem pozitivní vliv jak na profil menstruačního krvácení, tak na parametry spokojenosti uživatelek.

(ond)

Zdroj: Endrikat J. S., Milchev N. P., Kapamadzija A., Georgievska J., Gerlinger C., Schmidt W., Feroze S. Bleeding pattern, tolerance and patient satisfaction with a drospirenone-containing oral contraceptive evaluated in 3488 women in Europe, the Middle East and Canada. Contraception. 2009 Jun; 79 (6): 428–32; doi: 10.1016/j.contraception.2008.12.007. Epub 2009 Feb 7.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Může být antikoncepce bezpečnější?

Kombinovaná perorální antikoncepce (COC) patří mezi široce užívaná léčiva. Kromě spolehlivého kontraceptivního účinku nabízí řadu dalších efektů v rámci kontroly cyklu, regulace menstruačního krvácení a ovlivnění dalších symptomů. Se stoupajícím výskytem civilizačních chorob lze s výhodou zvolit přípravek, který jako gestagenovou složku obsahuje drospirenon.

Dienogest se uplatňuje v léčbě akné

Kombinovaná perorální antikoncepce (KPA) patří v naší populaci mezi nejčastěji užívané lékové skupiny. Zatímco estrogenovou složku tvoří poměrně konstantně ethinylestradiol, gestagenová složka se napříč jednotlivými preparáty značně liší. Na jejím výběru přitom závisí nonkontraceptivní vlastnosti KPA, včetně terapeutického vlivu na papulopustulární akné. Efekt kombinace ethinylestradiolu a dienogestu právě na toto dermatologické onemocnění popsala práce uveřejněná v roce 2009 v časopise Contraception.

Od příznaků premenstruačního syndromu může ulevit drospirenon

Hormonální změny žen ve fertilním věku mohou stát za patofyziologií celé řady nepříjemných potíží. Takzvaný premenstruační syndrom (PMS) je definován jako souhrn fyzických, psychologických a emocionálních symptomů týkajících se menstruačního cyklu. Objevují se pravidelně v časovém období jednoho až dvou týdnů před začátkem krvácení a s jeho příchodem odeznívají. Jednou z možností v terapii PMS je kombinovaná hormonální antikoncepce (COC).Všechny novinky