Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dienogest se uplatňuje v léčbě akné

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 28.10.2015

Dienogest se uplatňuje v léčbě akné

Akné je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže. Kromě toho, že zpravidla významně snižuje kvalitu života postižených, ji mohou provázet komplikace spojené se sekundární bakteriální infekcí. Její patogeneze je multifaktoriální, významnou roli však hraje androgenní stimulace mazových žláz. Použití antiandrogenně působícího gestagenu v léčbě je tak nasnadě. Klinická data usnadňující výběr konkrétní látky rozšířila také tato dvojitě zaslepená multicentrická studie, která srovnávala KPA s ethinylestradiolem a dienogestem (EE/DNG) oproti placebu a také oproti kombinaci ethinylestradiolu s jiným antiandrogenním gestagenem, ciproteronacetátem (EE/CPA).

Studie zahrnovala 1326 zdravých žen ve věku 16–45 let, které byly randomizovány do tří skupin v poměru 2 : 2 : 1. Pacientky užívaly po dobu šesti cyklů EE/DNG, EE/CPA nebo placebo. Primárním endpointem byla procentuální změna v počtu zánětlivých lézí a lézí celkově a dále poměr nemocných s úpravou akné podle skóre Investigator Global Assessment (IGA).

Ukázalo se, že kombinace EE/DNG byla ve všech sledovaných modalitách statisticky signifikantně lepší než placebo a non-inferiorní ve srovnání s EE/CPA. Jedná se tak o výhodnou alternativu pro ženy, které chtějí užívat KPA a zároveň trpí na mírnou až středně závažnou akné.

(ond)

Zdroj: Palombo-Kinne E., Schellschmidt I., Schumacher U., Gräser T. Efficacy of a combined oral contraceptive containing 0.030 mg ethinylestradiol/2 mg dienogest for the treatment of papulopustular acne in comparison with placebo and 0.035 mg ethinylestradiol/2 mg cyproterone acetate. Contraception. 2009 Apr; 79 (4): 282–9; doi: 10.1016/j.contraception.2008.10.010. Epub 2008 Dec 16.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,4/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Desogestrel je dobře prověřený hráč na poli perorální antikoncepce

Výběr vhodného přípravku kombinované perorální antikoncepce (COC) by měl respektovat individuální potřeby konkrétní pacientky. Na trhu je v této chvíli k dispozici široká paleta produktů, které se od sebe liší zejména použitým gestagenem. Jedním z těch globálně častěji používaných je také desogestrel. Právě této látce se věnovalo systematické review uveřejněné loni v časopisu Expert Opinion on Drug Metabolism & Toxicology.

Hormonální antikoncepce může metabolismus ovlivňovat i pozitivně

Kombinovaná hormonální antikoncepce (COC) je spojována s nežádoucími metabolickými účinky, a s opatrností by tak měla být používána zejména u žen s hypertenzí, porušeným lipidovým profilem nebo obezitou. Modernější přípravky ale mohou mít na tyto modality vliv neutrální až vyloženě pozitivní.

Perorální antikoncepce v léčbě dysmenorhey

Dysmenorhea je pojem, který označuje zvýšenou bolestivost během menstruace. Během života se s ní setká asi 30–50 % žen. Patogeneze dysmenorhey se opírá především o excesivní tvorbu prostaglandinů, které následně způsobují nadměrné děložní kontrakce. Kromě toho bývá její intenzita silnější v ovulačních cyklech ve srovnání s cykly anovulačními.Všechny novinky