Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Diabetes mellitus a antikoncepční metody

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 31.10.2016

Diabetes mellitus a antikoncepční metody

Plánované rodičovství je v rámci populace pacientek s cukrovkou obzvláště důležité, neboť výsledky těhotenství závisí na kompenzaci diabetu již v prekoncepčním období.

Úvod

Špatná kompenzace cukrovky může pro těhotnou diabetičku znamenat vyšší riziko vrozených vývojových vad nebo úmrtí plodu a zvyšuje perinatální mortalitu. Těhotenství je třeba řádně plánovat a pacientkám nabídnout vhodnou antikoncepční metodu na období, kdy těhotenství neplánují, nebo na období potřebné k dostatečné kompenzaci diabetu před početím. Při výběru antikoncepční metody má lékař k dispozici vcelku široké spektrum možností. U diabetiček je třeba si dávat pozor především na přítomnost mikrovaskulárních komplikací, metabolického syndromu a dalších přidružených onemocnění zejména oběhového systému.

Jednotlivé možnosti antikoncepce u diabetiček

Kombinovaná hormonální antikoncepce může být možností i u diabetiček prvního typu, nicméně diabetes by v takovém případě neměl trvat moc dlouho a neměl by mít mikrovaskulární komplikace, jež jsou kontraindikací k užívání kombinovaných hormonálních pilulek. American College of Obstetric and Gynecology (ACOG) doporučuje jejich užívání pouze u diabetiček mladších 35 let, nekuřaček, jinak zdravých žen, bez arteriální hypertenze, nefropatie, retinopatie a dalších vaskulárních onemocnění.

Progesteronové pilulky jsou dobrou volbou pro pacientky s cukrovkou bez ohledu na délku trvání onemocnění a přítomnost komplikací. Jejich použití je tak vhodné i u pacientek s přidruženým kardiovaskulárním onemocněním. Navíc je výhodou čistě progesteronové antikoncepce, že neovlivňuje laktaci, a je tak možné ji bezpečně užít i u diabetiček kojících. Problémem bývá spolupráce pacientek pro často nepravidelné krvácení.

Záchranná postkoitální antikoncepce není u žen s cukrovkou kontraindikovaná a v případě nechráněného styku, kdy žena neplánuje otěhotnět, by jim měla být k dispozici, obzvláště není-li její základní onemocnění ideálně kompenzované.

Bariérové metody jsou bezpečnou možností, nicméně patří mezi metody s nejvyšším počtem selhání, což v případě diabetiček není žádoucí.

Závěr

Těhotenství pacientek s diabetem mellitem by mělo být plánované, nikoliv náhodné. Lékař má za úkol ženě s cukrovkou tento cíl pomoci splnit a nabídnout v rámci tohoto plánování vhodnou antikoncepční metodu.

(boba)

Zdroj: Afsana F. Contraception and diabetes. J Pak Med Assoc 2016 Sep; 66 (9 suppl. 1): S96−S98.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,6/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Riziko karcinomu prsu a ovaria u nositelek mutace BRCA1 a 2 při užívání hormonální antikoncepce

Výsledky metaanalýzy publikované v European Journal of Cancer potvrzují snížení rizika vzniku karcinomu ovaria u žen s mutacemi BRCA1 a BRCA2 užívajících kombinovanou hormonální antikoncepci. Oproti dřívějším preparátům moderní nízkodávkové přípravky nezvyšují riziko karcinomu prsu.

Dlouhodobé užívání dienogestu v terapii endometriózy

Léčba dienogestem v režimu dlouhodobého užívání může být variantou terapie endometriózy. U pacientek, jež sledovali autoři níže prezentované studie, došlo ke zlepšení pánevní bolesti trvající nejméně 24 týdnů po skončení léčby.

Hormonální antikoncepce vs. antibiotika v terapii akné

V léčbě acne vulgaris se relativně úspěšně využívají jak přípravky perorální hormonální antikoncepce, tak antibiotika. Přestože jsou však obě tyto modality hojně užívány, není k dispozici mnoho studií, které jejich účinnost přímo porovnávají. Metaanalýza amerických autorů se proto zaměřila právě na srovnání efektivity antibiotické terapie a perorální hormonální antikoncepce.Všechny novinky