Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Desogestrel je dobře prověřený hráč na poli perorální antikoncepce

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 18.9.2015

Desogestrel je dobře prověřený hráč na poli perorální antikoncepce

Výběr vhodného přípravku kombinované perorální antikoncepce (COC) by měl respektovat individuální potřeby konkrétní pacientky. Na trhu je v této chvíli k dispozici široká paleta produktů, které se od sebe liší zejména použitým gestagenem. Jedním z těch globálně častěji používaných je také desogestrel. Právě této látce se věnovalo systematické review uveřejněné loni v časopisu Expert Opinion on Drug Metabolism & Toxicology.

Desogestrel je derivát 19-nortestosteronu třetí generace. V organismu je rychle přeměněn na aktivní metabolit etonogestrel, který je zodpovědný za farmakologické vlastnosti léku. Jeho výhodou je možnost univerzálního použití jak v přípravcích kombinované hormonální antikoncepce, tak samostatně jako minipilulky. Desogestrel vykazuje vysokou afinitu k progesteronovým a nízkou afinitu k androgenním receptorům. V dávce inhibující ovulaci (60 µg) tak jeho použití neprovází vedlejší androgenové efekty, jako je rozvoj akné nebo nadměrný růst ochlupení. Zvažován by měl být především u žen, které mají přirozeně vyšší androgenní aktivitu, a nachází se tak ve zvýšeném riziku rozvoje těchto nepříznivých účinků.

Kombinace desogestrelu s ethinylestradiolem (EE/DSG) je charakterizována velmi uspokojivým Pearlovým indexem a kontraceptivní účinek je zachován i u velmi obézních žen. Kromě suprese gonadotropinové osy se opírá také o mechanismy zvyšující viskozitu cervikálního hlenu a inhibici endometriální proliferace. Přípravky s EE/DSG se vyznačují velmi dobrou tolerabilitou, nežádoucí účinky provázející jejich užívání jsou zpravidla zanedbatelné až mírné. Mezi ty vážnější patří zvýšené riziko hluboké žilní trombózy, které provází téměř všechny přípravky kombinované hormonální antikoncepce.

Vzhledem k dlouhodobému širokému používání desogestrelu se lze při jeho hodnocení opřít o vyčerpávající klinické zkušenosti, a látka je tak velmi dobře klinicky prověřená. Kombinovaná perorální antikoncepce s desogestrelem a ethinylestradiolem proto představuje účinnou a poměrně bezpečnou variantu používanou pro zabránění početí.

(ond)

Zdroj: Grandi G. et al. Pharmacokinetic evaluation of desogestrel as a female contraceptive. Expert Opin Drug Metab Toxicol 2014 Jan; 10 (1): 1–10, doi: 10.1517/17425255.2013.844229.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Perorální antikoncepce v léčbě dysmenorhey

Dysmenorhea je pojem, který označuje zvýšenou bolestivost během menstruace. Během života se s ní setká asi 30–50 % žen. Patogeneze dysmenorhey se opírá především o excesivní tvorbu prostaglandinů, které následně způsobují nadměrné děložní kontrakce. Kromě toho bývá její intenzita silnější v ovulačních cyklech ve srovnání s cykly anovulačními.

Gestoden funguje i v nízkém dávkování

Hlavní indikací kombinované perorální antikoncepce (COC) je u většiny žen zabránění početí. Kromě kontraceptivního účinku ale COC nabízí i řadu dalších efektů ve smyslu kontroly cyklu, regulace krvácení nebo vlivu na kvalitu kůže. Zatímco estrogenová složka je ve většině dostupných přípravků zastoupena ethinylestradiolem, gestagenová složka se napříč spektrem jednotlivých preparátů liší. Vzniká tak příležitost vybrat každé pacientce COC na míru pro její konkrétní potřeby. Jednou z možností jsou také gestageny s antiandrogenním účinkem, například gestoden. Jeho vlastnosti popsala rovněž práce uveřejněná loni v časopisu Contraception.

Přehled studií s kombinovanou perorální antikoncepcí a jejich vliv na premenstruační dysforickou poruchu

Přehled studií s kombinovanou perorální antikoncepcí obsahující drospirenon a ethinylestradiol (EE/DRSP), které hodnotily jeho účinky na premenstruační syndrom, ukázal příznivý vliv u žen se závažnými příznaky (s premenstruační dysforickou poruchou – PMDD).Všechny novinky