Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Bezpečnost a účinnost nízkodávkové perorální antikoncepce s obsahem ethinylestradiolu a dienogestu včetně léčby akné

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 31.7.2016

Bezpečnost a účinnost nízkodávkové perorální antikoncepce s obsahem ethinylestradiolu a dienogestu včetně léčby akné

Bezpečnost a účinnost nízkodávkové kombinované perorální antikoncepce byla hodnocena v prospektivní otevřené multicentrické klinické studii III. fáze.

Studovaný soubor žen

Studie se uskutečnila v pěti polských nemocnicích a zahrnovala 431 zdravých žen ve věku 18−35 let. Kožním postižením charakteru acne vulgaris trpělo 50 z nich. Pacientky užívaly po dobu 12 cyklů (celkově 4 608 cyklů) kombinovanou perorální antikoncepci s obsahem 0,03 mg ethinylestradiolu (EE) a 2,0 mg dienogestu (DNG).

Výsledky studie

Kombinovaná perorální antikoncepce s obsahem EE/DNG spolehlivě blokovala ovulaci, ani jedna žena během studie neotěhotněla. Neadjustovaný Pearlův index byl 0. Kombinace EE/DNG zároveň dobře kontrolovala menstruační cyklus. Vedla k poklesu výskytu intermenstruačního krvácení, intenzity menstruačního krvácení a frekvence dysmenorey.

V důsledku antiandrogenního účinku DNG došlo i ke zmírnění maštění vlasů, nedokonalostí pleti a k ústupu akné. Až u 80 % uživatelek postižených acne vulgaris došlo ke zmírnění postižení kůže po šestém cyklu a u jedné uživatelky došlo po této době ke kompletní remisi akné. Po dvanáctém cyklu mělo 54 % postižených žen mírnější projevy akné a až u 37 % došlo k jeho kompletnímu zhojení.

Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky, jako napětí prsů a nevolnost, se zmírňovaly v čase a pouze 5,6 % uživatelek přerušilo užívání perorální antikoncepce pro jejich výskyt. V době trvání studie nedošlo ani k jedné tromboembolické příhodě.

Závěr

Závěrem lze říct, že nízkodávková perorální antikoncepce s obsahem EE a DNG je bezpečná a spolehlivá alternativa ochrany proti nechtěnému otěhotnění, která navíc přináší benefit z antiandrogenní aktivity své gestagenní složky.

(raj)

Zdroj: Golbs S., Domhardt R., Radowicky S. et al. Clinical findings with the oral contraceptive combination ethinylestradiol/dienogest in Poland. Methods Find Exp Clin Pharmacol 2002 Nov; 24 (9): 585−592.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přínosy a rizika hormonálních kontraceptiv v léčbě akné

Jednou z významných možností léčby akné jsou kombinovaná perorální kontraceptiva (COC). Jejich účinek je prokázaný, síla doporučení je A a kvalita důkazu I. Jaký je tedy konkrétně jejich přínos a jaká jsou rizika?

Výhody užívání kombinovaných orálních kontraceptiv u žen v perimenopauze

Kombinovaná orální antikoncepce je dnes v Evropě běžně používána. Její výhody nespočívají pouze v zabránění graviditě; brzy se může stát významnou i v léčbě žen v perimenopauze.

Kostní hmota a HAK − účinek závisí na věku

O vlivu endogenních a exogenních pohlavních hormonů na kostní metabolismus toho bylo publikováno již mnoho. Jedná se o složitou problematiku, ale výstupy pro praxi jsou vlastně jednoduché − účinek se liší u různých věkových skupin.Všechny novinky