Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Antikoncepční metody u dívek s chronickým revmatickým onemocněním

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 1.4.2017

Antikoncepční metody u dívek s chronickým revmatickým onemocněním

Brazilští autoři se ve svém článku z července 2016 zabývají možnostmi antikoncepce u dospívajících dívek s revmatologickým onemocněním: juvenilním systémovým lupusem erythematodem (JSLE), antifosfolipidovým syndromem (APS), juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) a juvenilní dermatomyozitidou (JDM).

Indikace a kontraindikace jednotlivých antikoncepčních metod

  • Pro všechny pacientky trpící těmito onemocněními lze doporučit bariérové metody ochrany před početím, které jsou považovány za zcela bezpečné.
  • Kombinovaná hormonální antikoncepce je absolutně kontraindikovaná u pacientek s JSLE a APS, které mají pozitivní antifosfolipidové protilátky. Dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepci lze nabídnout všem mladým ženám s revmatickým onemocněním včetně JSLE.
  • Tablety se samotným gestagenem jsou bezpečné u většiny revmatických onemocnění, problémem však zůstává nízká adherence mladých dívek pro častou nepravidelnost cyklu.
  • Injekce depotního medroxyprogesteron-acetátu aplikovaná jednou za 3 měsíce je velmi účinnou a bezpečnou metodou, nicméně její dlouhodobé užívání je spojeno s poklesem kostní denzity.
  • Perorálně podávaný levonorgestrel jakožto záchrannou postkoitální antikoncepci je možné v případě nutnosti použít u všech mladých dívek s revmatickým onemocněním, a to i u těch, u nichž je jinak hormonální antikoncepce kontraindikovaná.

Závěr

Antikoncepce by u mladých žen s chronickým revmatickým onemocněním měla být na pořadu dne při každé návštěvě lékaře a její výběr by rozhodně měl být opatrný.

(boba)

Zdroj: Lourenço B., Kozu K. T., Leal G. N., et al. Contraception for adolescents with chronic rheumatic diseases. Rev Bras Reumatol 2016 Jul 16, pii: S0482-5004(16)30050-X, doi: 10.1016/j.rbr.2016.06.005 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antikoncepce není jen ochranou před otěhotněním, má i další výhody

Většina kontracepčních metod nabízí vedle zabránění nechtěnému početí ještě další výhody, které mají za sebou silnou evidenci v proběhlých studiích a metaanalýzách. Mnoho lékařů, uživatelek či potenciálních uživatelek o nich ale neví. Přinášíme proto přehled benefitů spojených s užíváním kombinované perorální antikoncepce.

Užívání hormonální antikoncepce v menopauze

Menopauza je důležitým obdobím v životě ženy. Dostavuje se zpravidla mezi 40. a 55. rokem věku, kdy menstruace začíná být nepravidelná až zcela vymizí. Je to dáno klesající hladinou estrogenu v organismu. Následující článek shrnuje benefity a význam antikoncepce pro ženu v tomto období.

Efekt kombinované antikoncepce s obsahem ethinylestradiolu a drospirenonu na perimenstruační symptomy žen s endometriózou

Japonská klinická studie se zabývala účinkem perorální antikoncepce s nízkým obsahem ethinylestradiolu (0,02 mg) a drospirenonu (3 mg) na zmírnění perimenstruačních obtíží u žen s endometriózou.Všechny novinky