Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Perorální antikoncepce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Antikoncepce není jen ochranou před otěhotněním, má i další výhody

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Perorální antikoncepce

Vydáno: 30.11.2016

Antikoncepce není jen ochranou před otěhotněním, má i další výhody

Většina kontracepčních metod nabízí vedle zabránění nechtěnému početí ještě další výhody, které mají za sebou silnou evidenci v proběhlých studiích a metaanalýzách. Mnoho lékařů, uživatelek či potenciálních uživatelek o nich ale neví. Přinášíme proto přehled benefitů spojených s užíváním kombinované perorální antikoncepce.

Kombinovaná hormonální antikoncepce (COC – combined oral contraception) obsahuje kombinaci estrogenu a progestinu. Její výhody se odvíjejí od mechanismu účinku, tedy od inhibice ovulace a účinku progestinů na endometrium a tkáně reprodukčních orgánů. Přesný mechanismus a etiologie jejích nekontracepčních výhod nejsou sice zcela známy, nicméně dle epidemiologických studií jsou asociace zcela jasné. COC tak hraje roli hned v několika oblastech:

  • Silné menstruační krvácení: Díky většině preparátů je cyklické krvácení slabší intenzity, a je tak snížena pravidelná krevní ztráta.
  • Endometrióza: Kontinuální pooperační užívání COC snižuje rekurenci dysmenorey, redukuje pánevní bolesti a také rekurenci endometriomů.
  • Karcinom endometria: Dlouhodobá data trvale potvrzují fakt, že běžné užívání COC snižuje riziko karcinomu endometria.
  • Karcinom ovaria: I zde působí COC dle dostupných studií jako preventivní faktor.
  • Kolorektální karcinom: Literatura je konzistentní v tvrzení, že užívání COC vede ke snížení rizika vzniku kolorektálního karcinomu, nicméně počet studií na toto téma představuje v porovnání s předchozími dvěma pouze zlomek.
  • Ektopická gravidita: U uživatelek COC je mimoděložní těhotenství méně časté, nejspíše z důvodu snížení rizika pánevního zánětlivého onemocnění.
  • Premenstruační dysforická porucha: Kombinace 20 μg ethinylestradiolu se 3 mg drospirenonu signifikantně snižuje výskyt příznaků premenstruační dysforické poruchy.

(boba)

Zdroj: Bahamondes L., Valeria Bahamondes M., Shulman L. P. Non-contraceptive benefits of hormonal and intrauterine reversible contraceptive methods. Hum Reprod Update 2015 Sep-Oct; 21 (5): 640−651, doi: 10.1093/humupd/dmv023.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 15x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Efekt kombinované antikoncepce s obsahem ethinylestradiolu a drospirenonu na perimenstruační symptomy žen s endometriózou

Japonská klinická studie se zabývala účinkem perorální antikoncepce s nízkým obsahem ethinylestradiolu (0,02 mg) a drospirenonu (3 mg) na zmírnění perimenstruačních obtíží u žen s endometriózou.

Kombinovaná perorální kontraceptiva neznamenají jen antikoncepci

Kombinované kontraceptivní pilulky mají za sebou bezmála padesátiletý vývoj, který stále nekončí. Kromě zabránění početí mohou uživatelkám přinést i další významné benefity.

Diabetes mellitus a antikoncepční metody

Plánované rodičovství je v rámci populace pacientek s cukrovkou obzvláště důležité, neboť výsledky těhotenství závisí na kompenzaci diabetu již v prekoncepčním období.Všechny novinky