Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Oftalmologická onemocnění: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Příprava očního gelu s nanočásticemi pro prodloužené uvolňování hydrokortizonbutyrátu

Specializace: dermatologie dětská dermatologie oftalmologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Oftalmologická onemocnění

Vydáno: 23.11.2016

Příprava očního gelu s nanočásticemi pro prodloužené uvolňování hydrokortizonbutyrátu

Studie si kladla za cíl vyvinout nanočástice s hydrokortizonem suspendované v termosenzitivním gelu tak, aby se dosáhlo zlepšení jeho biologické dostupnosti pro léčbu bakteriální keratitidy.

Cílem provedené práce bylo vyvinout různé přípravky s hydrokortizonbutyrátem navázaným na poly(D,L-mléčnou-co-glykolovou aminokyselina) nanočástice (PLGA NČ) suspendované v termosenzitivním gelu tak, aby došlo ke zlepšení biologické dostupnosti hydrokortizonbutyrátu při léčbě bakteriální keratitidy.

PLGA NP s různými surfaktanty, jako jsou polyvinylalkohol (PVA), pluronic F-108 a chitosan, byly připraveny pomocí emulzní evaporační techniky typu olej ve vodě. NČ byly charakterizovány s ohledem na jejich velikost, schopnosti zachycení, polydisperzitu, nálož léku, morfologii povrchu, zeta-potenciál a krystaličnost.

In vitro uvolňování hydrokortizonbutyrátu z NČ vykazovalo bifázický model s úvodní fází rozprsknutí, po které následovala fáze prodlouženého uvolňování. Efekt rozprsknutí byl zcela eliminován, pokud byly NČ suspendovány v termosenzitivních gelech. Po 4 hodinách v kulturách lidských rohovkových epitelových buněk vykazovaly NČ emulzifikované pomocí chitosanu oproti PVA a pluroniku F-108 nejvyšší účinnost vychytávání (59,09 ± 6,21 %, 55,74 ± 6,26 % a 62,54 ± 3,30 %). Nicméně NČ emulzifikované chitosanem měly po 48 hodinách významný cytotoxický účinek, zatímco PVA a pluronikem F-108 emulzifikované NČ nevykazovaly signifikantní cytotoxicitu.

PLGA NČ disperzované v termosenzitivních gelech lze považovat za slibný systém podávání léků při léčbě předněsegmentových onemocnění oka.

MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Zdroj: Xang X. et al. Nanoparticle-Based Topical Ophthalmic Gel Formulation for Sustained Release of Hydrocortisone Butyrate. AAPS PharmSciTech – publikováno online 18. června 2015; doi: 10.1208/s12249-015-0354-5

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Ophthalmia neonatorum: jaký typ profylaxe?

O-Septonex se v České republice používá v rámci prevence konjunktivitidy novorozenců. Přiložený zdroj se obecně věnuje ophthalmii neonatorum a uvádí léky používané v zahraničí.

Terapie UV keratokonjunktivitidy Ophthalmo-Azulenem

Ultrafialové záření vyvolává projevy keratokonjunktivitidy s projevy onemocnění ophthalmia photoelectrica či nivalis. Podle výzkumu amerických a ekvádorských vědců vyplývá, že tíže poškození souvisí s délkou expozice UV záření. V terapii se uplatňují antibiotické nebo epitelizační masti, mezi něž se řadí účinná látka guajazulen (Ophthalmo-Azulen).

Léčba chronické blefaritidy vyžaduje dlouhodobou péči

Chronická blefaritida je jedno z nejčastějších onemocnění, se kterým se oftalmologové v klinické praxi setkávají. Vyžaduje dlouhodobé pečlivé ošetřování ze strany pacienta. U středně těžkého a těžkého nálezu se podává lokálně antibiotická mast, při těžké meibomitidě systémová tetracyklinová antibiotika.Všechny novinky