Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Oftalmologická onemocnění: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Ophthalmia neonatorum: jaký typ profylaxe?

Specializace: dermatologie dětská dermatologie oftalmologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Oftalmologická onemocnění

Vydáno: 20.11.2016

Ophthalmia neonatorum: jaký typ profylaxe?

O-Septonex se v České republice používá v rámci prevence konjunktivitidy novorozenců. Přiložený zdroj se obecně věnuje ophthalmii neonatorum a uvádí léky používané v zahraničí.

Ophthalmia neonatorum je akutní mukopurulentní konjuktivitida, která vzniká během prvního měsíce života. Ve své podstatě se jedná o infekci získanou během vaginálního porodu. Konjunktivitida se v průběhu neonatálního období vyskytuje u 1–12 % dětí. Nejčastějšími infekčními agens vyvolávajícími ophthalmii neonatorum jsou Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae. Do roku 1880 bylo toto onemocnění hlavním důvodem vzniku neonatální slepoty. Epidemiologie ophthalmie neonatorum ale prodělala po zavedení profylaxe při narození Credeem v roce 1881 dramatickou změnu. Incidence gonokokové konjunktivitidy u novorozenců poté klesla z 8 % na 0,3 %.

Aplikace lokální oční profylaxe je nutná záhy po porodu. Doporučované profylaktické režimy zahrnují 1% roztok dusičnanu, 1% roztok tetracyklinu, 1% roztok erytromycinu, 2,5% roztok jodovaného povidonu a kyselinu fusidovou. V České republice se v této indikaci často používá také Ophthalmo-Septonex®, který však nebyl v rámci publikované studie hodnocen.

Všechny z používaných látek mohou vést k chemické konjunktivitidě, která vzniká u 50–60 % novorozenců vystavených profylaktickému účinku 1% dusičnanu stříbrného, méně často při použití erytromycinu a tetracyklinu (< 10 %). U jodovaného povidonu není incidence chemické konjuktivitidy známa a u fusidové kyseliny údaje v literatuře naznačují, že chemickou konjuktivitidu nevyvolává. Fakta v literatuře naznačují, že při použití 1% roztoku tetracyklinu je dosahováno lepších výsledků, a to i přes riziko selekce bakterií rezistentních na daný lék.

Kyselina fusidová představuje relativně novou a slibnou terapii, i když zkušenosti s jejím používáním nejsou zatím rozsáhlé. Žádný z režimů nemá optimální poměr mezi riziky a přínosy, tak aby se dalo doporučit jeho široké používání.

MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Zdroj: Zuppa A. A. et al. Ophthalmia neonatorum: what kind of prophylaxis? J Materm Fetal Neonatal Med. 2011 Jun; 24 (6): 769–73.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,8/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Terapie UV keratokonjunktivitidy Ophthalmo-Azulenem

Ultrafialové záření vyvolává projevy keratokonjunktivitidy s projevy onemocnění ophthalmia photoelectrica či nivalis. Podle výzkumu amerických a ekvádorských vědců vyplývá, že tíže poškození souvisí s délkou expozice UV záření. V terapii se uplatňují antibiotické nebo epitelizační masti, mezi něž se řadí účinná látka guajazulen (Ophthalmo-Azulen).

Léčba chronické blefaritidy vyžaduje dlouhodobou péči

Chronická blefaritida je jedno z nejčastějších onemocnění, se kterým se oftalmologové v klinické praxi setkávají. Vyžaduje dlouhodobé pečlivé ošetřování ze strany pacienta. U středně těžkého a těžkého nálezu se podává lokálně antibiotická mast, při těžké meibomitidě systémová tetracyklinová antibiotika.Všechny novinky