Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Oftalmologická onemocnění: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Jednoduchý diagnostický index pro odlišení bakteriální a virové konjunktivitidy

Specializace: dermatologie dětská dermatologie oftalmologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Oftalmologická onemocnění

Vydáno: 11.12.2016

Jednoduchý diagnostický index pro odlišení bakteriální a virové konjunktivitidy

Nizozemští autoři upravili a zpřesnili diagnostický index pro odlišení bakteriální a virové konjunktivitidy v primární péči, který vychází pouze z anamnézy.

Až 80 % pacientů s infekční konjunktivitidou je v primární péči léčeno antibiotiky, i když pouze 30 % případů je bakteriální etiologie. Přesný diagnostický index, který vyžaduje pouze anamnestické údaje, by mohl být přínosem při rozhodování o léčbě.

V loňském roce byla proto provedena validace stávajícího diagnostického indexu v primární péči v Nizozemsku. Zařazeno bylo 210 dospělých pacientů s příznaky infekční konjunktivitidy. Praktický lékař vyplnil standardizovaný dotazník, provedl fyzikální vyšetření a odebral vzorek ze spojivky na kultivaci. Výsledky kultivace byly hodnoceny za podmínek zaslepených vůči zjištění praktického lékaře.

Vzhledem k nízké přesnosti výsledků získaných při použití dotazníku byl vytvořen nový index. Při jeho přípravě byly zkombinovány údaje od 176 pacientů z původního modelu a 210 pacientů z nového souboru.

Výsledek bakteriální kultivace byl pozitivní u 36,3 % pacientů. Prediktory bakteriální etiologie byly věk pacienta a počet zalepených očí při probuzení. Pomocí nového modelu byla u 48 % pacientů zjištěna nízká pravděpodobnost bakteriální etiologie (< 25 %) a u 2 % vysoká pravděpodobnost pozitivního výsledku kultivace (> 70 %).

Tento upravený jednoduchý diagnostický index, vycházející pouze z anamnestických údajů, lze použít k vyloučení bakteriální konjunktivitidy u pacientů do 50 let věku, kteří neuvádějí slepení očí při probuzení.

(zza)

Zdroj: Van Weert HC, Tellegen E, Ter Riet G. A new diagnostic index for bacterial conjunctivitis in primary care. A re-derivation study. Eur J Gen Pract 2014 Sep; 20 (3): 202–208.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,7/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Rozdíly mezi nitroočními glukokortikoidy

Přírodní kortikosteroidy (např. hydrokortizon) a jejich agonisté, syntetické glukokortikoidy, jsou oftalmology používány již několik desetiletí při léčbě různých forem očních zánětů. V poslední době byl prokázán významný přínos lokálně aplikovaných glukokortikoidů i při léčbě řady sítnicových chorob včetně makulárního edému spojeného s uveitidou, vaskulární okluze a diabetu. Práce podává aktuální přehled znalostí o biologii glukokortikoidních receptorů a jejich očních specifik.

Léčba zánětů spojivek a mazových žlázek víčka v primární péči

Záněty spojivek – konjunktivitidy – neohrožují pacienta poškozením zraku, ale mohou přejít do chronického stadia. Většinu těchto stavů lze ošetřit a léčit v primární péči. Důležité je v diferenciální diagnostice odlišit glaukom a iridocyklitidu. Etiologie konjunktivitid může být bakteriální, virová, chlamydiální nebo alergická. Opakující se záněty spojivek u kojenců a batolat mohou být způsobeny neprůchodností slzných kanálků.

Syntéza a antimikrobiální vlastnosti imidazolových solí odvozených od kyseliny kafrosulfonové

Studie používá účinnou látku, která je obsažená v septonexu, jako kontrolu při testování antimikrobiální aktivity.Všechny novinky