Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
HPV, condylomata a akutní respirační infekce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu

Specializace: alergologie a imunologie dermatologie gynekologie a porodnictví neonatologie otorinolaryngologie pediatrie praktické lékařství pro dospělé
Téma: HPV, condylomata a akutní respirační infekce

Vydáno: 10.5.2018

Pacienti s infekcemi HPV a EBV a možnosti léčebné intervence pomocí inosin pranobexu

V následujícím textu přinášíme zajímavé postřehy k praktickému použití inosin pranobexu (Isoprinosine) v imunoterapii pacientů s infekcemi HPV či EBV, včetně ilustrativní kazuistiky.

HPV – správná, ale nedoceněná indikace

Condylomata acuminata (genitální bradavice), vznikající na základě infekce lidským papilomavirem (HPV), jsou nepříjemnou diagnózou, jejíž úspěšná léčba často vyžaduje mezioborovou spolupráci. Ke klinickému imunologovi nezřídka přicházejí ženy, které k vyšetření a systémové podpůrné léčbě deleguje gynekolog.

V případě narušení buněčné imunity je indikována imunoterapie, u genitálních bradavic je velice vhodný inosin pranobex. Kondylomata jsou jednou ze základních indikací uvedených v SPC tohoto přípravku, ale aby byla léčba dostatečně účinná, musí mít náležitou délku, což v některých případech znamená i měsíce.

Pro zajištění správné délky léčby je nutné propojení specialistů, které však často chybí, a imunologická intervence proto nemusí být dostatečně účinná. Nedostatečná je rovněž zpětná vazba pro imunologa, který nemá přehled o tom, jak se vyvíjí lokální nález. Živá komunikace mezi lékaři by vyřešila řadu problémů.

Gynekologické sledování žen s kondylomaty by se pak nemělo zastavit ve chvíli vyřešení subjektivních obtíží, důležitá je i následná prevence karcinomu cervixu. Lékaři to samozřejmě vědí, ale důležité je upozornit na to také pacientky.

Akutní i chronická EBV

Další indikací v rámci terapie inosin pranobexem je infekce virem Epsteina a Barrové (EBV). Zajímavá je pak v tomto kontextu kazuistika 29letého pacienta, který v odstupu 9 let prodělal dvě akutní infekce EBV. První infekce měla charakter akutní tonzilitidy a její etiologie nebyla hned rozpoznána. Trojí empirická antibiotická léčba selhala a teprve s odstupem byla diagnostikována EBV. Po této infekci se u pacienta rozvinuly příznaky únavového syndromu, nechutenství, bylo také patrné zvýšení jaterních transamináz. Tyto příznaky přetrvávaly bez zlepšení po dobu 3 let.

Po 6 letech pak přišla další infekce. Tu provázely vysoké horečky a akutní tonzilitida, ani tentokrát ovšem nebylo v první době provedeno mikrobiologické vyšetření. Teprve po dvojím selhání empirické antibiotické léčby bylo provedeno důkladné vyšetření, které ukázalo velmi vysoký titr anti-EBNA IgG protilátek (> 600 000 U/ml), zvýšené byly ovšem také IgM protilátky a jaterní transaminázy. Pacient byl indikován k imunoterapii inosin pranobexem, která byla velmi úspěšná. Během 3 měsíců odezněly všechny příznaky, akutní i chronické, únavnost a slabost se vracely pouze ojediněle. Pacient přešel na udržovací léčbu přenosovým faktorem a hepatoprotektivy.

(pez)

Zdroje: 

  1. Čáp P. Léčba infekce HPV imunomodulačním preparátem Isoprinosine – spolupráce gynekologů a imunologů. Kazuistiky v alergologii, pneumologii a ORL 2017; 14 (MS1): 34−35.
  2. Heller L. Infekční mononukleóza a léčba přípravkem Isoprinosine. Kazuistiky v alergologii, pneumologii a ORL 2017

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Možnosti využití inosin pranobexu v léčbě recidivujících virových infektů – kazuistika

Na případ recidivujících virových infektů upozorňuje kazuistika z ambulance alergologie a klinické imunologie v Pardubicích. Tato případová studie dokládá účinnost léčivé látky inosin pranobex v léčbě opakovaných virových infekcí a při zvyšování přirozené obranyschopnosti organismu.

Inosin pranobex v léčbě herpetických výsevů a recidivujících aft − kazuistiky

Dvě prezentované kazuistiky ilustrují použití inosin pranobexu (Isoprinosine) v případech častých herpetických výsevů i jeho příznivý efekt na snížení aftózních eflorescencí v dutině ústní.

Herpes zoster a sekundární buněčný imunodeficit – imunomodulační terapie

Předkládaná kazuistika popisuje léčbu pacientky s akutním výsevem herpes zoster, u které byl zjištěn sekundární buněčný imunodeficit.Všechny novinky