Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
HPV, condylomata a akutní respirační infekce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Možnosti využití inosin pranobexu v léčbě recidivujících virových infektů – kazuistika

Specializace: alergologie a imunologie dermatologie gynekologie a porodnictví neonatologie otorinolaryngologie pediatrie praktické lékařství pro dospělé
Téma: HPV, condylomata a akutní respirační infekce

Vydáno: 9.5.2018

Možnosti využití inosin pranobexu v léčbě recidivujících virových infektů – kazuistika

Na případ recidivujících virových infektů upozorňuje kazuistika z ambulance alergologie a klinické imunologie v Pardubicích. Tato případová studie dokládá účinnost léčivé látky inosin pranobex v léčbě opakovaných virových infekcí a při zvyšování přirozené obranyschopnosti organismu.

Anamnéza

Studentka ve věku 21 let trpěla dlouhodobě opakovanými virovými infekty, které u ní propukaly 1–2× měsíčně. Symptomatická léčba těchto infektů nebyla kvůli studijním povinnostem doprovázena klidovým režimem, pacientka opakovaně užívala antibiotika. V osobní anamnéze je uvedena také chronická rýma léčená od roku 2013 topickými steroidy. Efekt této léčby byl hodnocen jako částečný.

Diagnostika

Všechny hodnoty krevního obrazu a diferenciálního rozpočtu byly opakovaně v normě. Vyšetření buněčné imunity v roce 2014 prokázalo normální zastoupení celkových T lymfocytů i imunoregulačních subpopulací, B lymfocyty byly zvýšené, aktivované, NK buňky snížené, ingesční aktivita normální.

Při opakovaném vyšetření v roce 2016 bylo zjištěno normální zastoupení populace celkových T lymfocytů i imunoregulačních subpopulací. Podíl B lymfocytů a NK buněk byl normální. Z dalších výsledků se uvádí ANF, ANA a IF negativní, protilátky IgG, IgA, IgM, IgE byly v normě. Sérologické vyšetření (CMV, EBV, toxoplazmóza, listerióza) bylo negativní a HSV-1, HSV-2 s průkazem IgM pozitivity. Jaterní testy byly v normě. Výtěr z krku prokázal běžnou flóru, výtěr z rekta byl negativní. Kožním prick testem nebyla prokázána alergie na inhalační alergeny.

Terapie

V březnu 2014 byla u pacientky zahájena terapie antivirotikem inosin pranobex (Isoprinosine) v dávce 3× 2 tablety vždy při infektu. Po 4 měsících došlo ke změně dávkování a pacientka užívala lék denně – nejprve 3× denně 2 tablety, po 10 dnech se dávka snížila na 1 tabletu 2× denně. V případě infektu se dávka opět navyšovala. Tento léčebný režim trval 3 měsíce. V následujícím roce (srpen 2015) se toto dávkovací schéma opakovalo. Inosin pranobex byl opět nasazen v roce 2016 – v únoru ve stejném dávkování, v září v dávce 3× denně 2 tablety.

Výsledek léčby a shrnutí

Terapie insosin pranobexem přinesla významný pokles nemocnosti. Hodnoty NK buněk v buněčné imunitě se upravily, nebylo nutné přistupovat k léčbě antibiotiky. K opětovnému nasazení léku u této pacientky aktuálně dochází pouze v případě akutních obtíží.

Předložená kazuistika dokládá účinnost inosin pranobexu v léčbě recidivujících virových infektů. Lék zvyšuje přirozenou obranyschopnost organismu a posiluje jeho imunitní odpověď vůči virovým infekcím. Kromě opakovaných nebo protrahovaných virových infektů se využívá například při terapii herpes labialis a progenitalis, onemocnění vyvolaných cytomegalovirem (CMV) nebo virem Epsteina a Barrové (EBV). Inosin pranobex (Isoprinosine) mohou užívat dospělí i děti od 1 roku věku.

(pak)

Zdroje:

  1. Franková J. Recidivující virové infekty u mladé ženy. Kazuisitiky v alergologii, pneumologii a ORL 2017; 14 (MS1): 29.
  2. SPC Isoprinosine. Dostupné na: www.sukl.cz

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Inosin pranobex v léčbě herpetických výsevů a recidivujících aft − kazuistiky

Dvě prezentované kazuistiky ilustrují použití inosin pranobexu (Isoprinosine) v případech častých herpetických výsevů i jeho příznivý efekt na snížení aftózních eflorescencí v dutině ústní.

Herpes zoster a sekundární buněčný imunodeficit – imunomodulační terapie

Předkládaná kazuistika popisuje léčbu pacientky s akutním výsevem herpes zoster, u které byl zjištěn sekundární buněčný imunodeficit.

Inosin pranobex u opakovaných paragenitálních výsevů herpes simplex typu 1

Mezi alergologickými kazuistikami odrážejícími zkušenosti českých lékařů s inosin pranobexem byl publikován případ pacientky s dlouhodobě opakovaným výsevem viru herpes simplex typu 1 (HSV-1) na stehnech a hýždích doprovázeným únavovým syndromem. Postupného snížení frekvence i délky atak bylo dosaženo včasným zaléčením každého herpetického výsevu aciklovirem v kombinaci s inosin pranobexem v „útočné“ dávce, která byla postupně snižována v průběhu následujících několika týdnů.Všechny novinky