Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
HPV, condylomata a akutní respirační infekce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Léčba rekurentní herpetické infekce: isoprinosin vs. aciklovir

Specializace: alergologie a imunologie dermatologie
Téma: HPV, condylomata a akutní respirační infekce

Vydáno: 17.6.2016

Léčba rekurentní herpetické infekce: isoprinosin vs. aciklovir

Rekurentní herpetické infekce nadále zůstávají problematicky léčitelným onemocněním nezávisle na lokalitě výsevu. Do terapie se postupně zařazuje také imunomodulačně působící isoprinosin (inosin pranobex). Multicentrická klinická studie porovnala účinnost isoprinosinu a acikloviru v léčbě labiálního a genitálního rekurentního herpetického výsevu.

Randomizované dvojitě zaslepené klinické studie se zúčastnilo 144 pacientů s rekurentním labiálním herpetickým výsevem (RHL) a 144 pacientů s rekurentním genitálním herpetickým infektem (RHG). Pacienti byli náhodně rozděleni do dvou skupin: první skupina byla léčena isoprinosinem (1000 mg 4× denně) a dostávala také aciklovir-placebo, druhá skupina pak byla léčena aciklovirem (200 mg 5× denně) a dostávala také isoprinosin-placebo. Hodnoceno bylo celkové skóre příznaků (total symptom score [TSS]), které sestávalo z hodnocení počtu a velikosti jednotlivých lézí (papul, vezikul, erozí), erytému, pocitu pálení a bolestivosti. 

Hodnocení TSS u skupiny s RHL proběhlo 3. a 7. den léčby a nebyl zjištěn žádný rozdíl mezi oběma skupinami. Ani v hodnocení TSS 3. a 5. den léčby pacientů s RHG nebyl zjištěn významný rozdíl. Účinnost obou léčiv byla obdobná. Při hodnocení výskytu rekurence v krátkodobém intervalu (3 měsíce) byla léčba isoprinosinem úspěšnější, neboť výskyt rekurence v této skupině byl významně nižší (isoprinosin 26,56 % vs. aciklovir 47,62 %; p = 0,015). Incidence hyperurikemie byla vyšší ve skupině s isoprinosinem (10 % vs. 2,92 %; p = 0,017), což bylo možné očekávat, neboť se isoprinosin metabolizuje biochemickou dráhou degradace purinů na kyselinu močovou.

Léčba akutního herpetického výsevu isoprinosinem stejně účinná jako terapie aciklovirem a navíc úspěšnější v prevenci recidiv v následném tříměsíčním období. Je však ještě třeba doplnit výsledky rekurence z dlouhodobého hlediska, aby bylo možné označit isoprinosin jako účinný v dlouhodobé prevenci recidiv herpetických výsevů. Nutností jeho použití zůstává monitorování urikemie. 

(boba)

Zdroj: You Y., Wang L., Li Y. et al. Multicenter randomized study of inosine pranobex versus acyclovir in the treatment of recurrent herpes labialis and recurrent herpes genitalis in Chinese patients. J Dermatol 2015 Jun; 42 (6): 596−601.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kongenitální a perinatální cytomegalová infekce

Lidský cytomegalovirus (CMV), známý také jako HHV-5 (human herpes virus 5), patří mezi Herpesviridae, kam řadíme i HSV-1 a 2. Infekce tímto virem probíhá u zdravých dětí a dospělých jedinců často asymptomaticky, avšak u imunokompromitovaných osob a novorozenců existuje riziko závažného průběhu s ohrožením zraku, sluchu, či dokonce života. Kongenitální infekce může vést k mentální retardaci a vzniku vývojových vad.

Cytomegalovirový zánět stěny ilea jako vedoucí bod intususcepce − kazuistika

Intususcepce je u cytomegalovirové infekce vzácnou komplikací. Může se vyvinout pouze tehdy, pokud ve střevní stěně dochází vlivem infekce k patologickým změnám, které umožní vznik vedoucího bodu. Tato situace ale může nastat i u jiných viróz. Jedná se například o nonenterické adenoviry, herpesviry 6 a 7 nebo virus Epsteina a Barrové. Jeden případ takové komplikace virové infekce byl nedávno zaznamenán v Jižní Koreji.

Cytomegaloviróza a spalničky u dětí

Cytomegaloviróza je celosvětově rozšířená virová infekce, která postihuje děti i dospělé. Klinicky zjevné onemocnění vyvolává zřídka, s výjimkou imunokompromitovaných jedinců, u nichž onemocnění může mít závažný průběh. Naproti tomu virus spalniček napadá i imunokompetentní jedince a způsobuje klinicky manifestní onemocnění.Všechny novinky