Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
HPV, condylomata a akutní respirační infekce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Inosin pranobex u opakovaných paragenitálních výsevů herpes simplex typu 1

Specializace: alergologie a imunologie dermatologie gynekologie a porodnictví neonatologie otorinolaryngologie pediatrie praktické lékařství pro dospělé
Téma: HPV, condylomata a akutní respirační infekce

Vydáno: 9.3.2018

Inosin pranobex u opakovaných paragenitálních výsevů herpes simplex typu 1

Mezi alergologickými kazuistikami odrážejícími zkušenosti českých lékařů s inosin pranobexem byl publikován případ pacientky s dlouhodobě opakovaným výsevem viru herpes simplex typu 1 (HSV-1) na stehnech a hýždích doprovázeným únavovým syndromem. Postupného snížení frekvence i délky atak bylo dosaženo včasným zaléčením každého herpetického výsevu aciklovirem v kombinaci s inosin pranobexem v „útočné“ dávce, která byla postupně snižována v průběhu následujících několika týdnů.

Anamnéza

Pacientka (58 let) měla od 6 let věku bronchiální astma s prokázanou alergií na pyly trav. Prodělala 5letou vakcinační léčbu a po postupném zmírňování obtíží u ní došlo k úplnému ústupu astmatu a polinotických projevů ve věku 27 let bez potřeby medikace. Mezi 18. a 25. rokem věku se opakovaně léčila pro vulvovaginitidy. V té době jí byla také chirurgicky snesena kondylomata v genitální oblasti.

Nynější onemocnění

Od 28 let se u pacientky pravidelně objevoval výsev herpetických eflorescencí zhruba ve 4–6týdnenních intervalech, ke kterému se postupně přidaly stavy neúměrné únavnosti. Laboratorní vyšetření ukázalo imunogram v mezích normy, absenci známek autoimunitní aktivity, fyziologické plicní funkce a normální hladiny hormonů štítné žlázy. V parametrech celulární imunity byl zjištěn snížený počet CD8+ a CD19+ lymfocytů.

Terapeutický postup

Léčba se postupem času vyvíjela od užívání acikloviru ad hoc přes dlouhodobou zajišťovací léčbu aciklovirem v nízké dávce, užívání vitaminu B v různých formách a kúru přípravky Immodin a Imunor až po různorodé způsoby zevní péče. Jako nejpřínosnější se ukázalo nasazení p. o. acikloviru (Herpesin 400) spolu s inosin pranobexem (Isoprinosine) 3–4× denně 2 tbl. již při prvních známkách každého nového výsevu. Podle situace byla dávka inosin pranobexu snižována na 2× 2 tbl. denně, kterou bylo nutné podávat vždy několik týdnů.

Výsledek léčby

Tento léčebný postup postupně vedl ke snížení frekvence výsevů na 2–3 ataky za rok, ke zkrácení doby hojení a k ústupu únavy.

(zza)

Zdroj: Kopecká K. Dlouhý příběh pacientky s opakovaným výsevem HSV-1 v paragenitální oblasti a únavovým syndromem. Kazuistiky v alergologii, pneumologii a ORL 2017; 14 (MS1): 23–24.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Použití inosin pranobexu v monoterapii kondylomat − kazuistiky

Pro léčbu kondylomat se nabízí řada terapeutických modalit. V následujících dvou kazuistikách jsou prezentovány případy, kdy samotné užívání přípravku inosin pranobex (Isoprinosine) vedlo k dlouhodobé regresi ložisek.

Léčba akutních respiračních virových infekcí a spalniček Isoprinosinem – Novinky pro praktické lékaře

Akutní respirační infekce (ARI) představují závažný medicínský a společenský problém, protože každoročně onemocní 15 až 20 % běžné populace. ARI jsou navíc celosvětově velmi častou příčinou mortality zvláště ve vyšších věkových kohortách a/nebo u osob se základním chronickým onemocněním.

Léčba akutních respiračních virových infekcí a spalniček Isoprinosinem – Novinky pro praktické lékaře

Akutní respirační infekce (ARI) představují závažný medicínský a společenský problém, protože každoročně onemocní 15 až 20 % běžné populace. ARI jsou navíc celosvětově velmi častou příčinou mortality zvláště ve vyšších věkových kohortách a/nebo u osob se základním chronickým onemocněním.Všechny novinky