Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Význam kyslíku při hojení ran

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 23.1.2011

Význam kyslíku při hojení ran

Kyslík představuje nezbytnou podmínku pro úspěšné hojení ran díky zvýšené poptávce pro probíhající reparativní procesy, jako jsou buněčná proliferace, obrana proti infekci, angiogeneze a syntéza kolagenu. Přestože role kyslíku při hojení ran není zcela objasněna, poukazují klinická pozorování na zhoršené hojení ran při hypoxii.

Fyziologické hojení rány představuje velmi dobře regulovaný, krok po kroku uskutečňovaný proces, který v závislosti na velikosti a hloubce rány končí jejím uzavřením v průběhu několika dní či týdnů. Kyslík je přitom důležitým parametrem, potřebným v každé fázi hojení rány. Okysličení poškozené tkáně je závislé na přívodu kyslíku k ráně a kapilární denzitě v ráně a jejím okolí.

Schopnost systémové i lokální kyslíkové terapie zlepšit hojení ran a předcházet infekci je dokumentovaná jak na zvířecích modelech, tak v klinických studiích. Hyperbarická kyslíková terapie umožňuje vdechování kyslíku v koncentraci blížící se 100 % při 2,5- až 3krát vyšším atmosférickém tlaku v průběhu 60–120 minut 5 dní v týdnu ve speciální kyslíkové komoře. Obvykle je potřeba 20–30 sezení. Systémová kyslíková terapie se ukázala jako efektivní nástroj pro zvýšení množství kyslíku v ráně. Její efekt na hojení chronických ran byl popsán i pomocí matematického modelu.

V randomizované kontrolované studii diabetických pacientů (n = 68) s vředy na dolní končetině se zjistilo, že léčba systémovou kyslíkovou terapií spolu se standardní péčí vedla ve srovnání se samotnou standardní terapií k signifikantně nižšímu počtu amputací. Finanční náročnost terapie, riziko systémové kyslíkové toxicity a nedostatek velkých studií se standardizovanými léčebnými protokoly zabraňují obecnému přijetí kyslíkové terapie jako standardní léčebné metody v léčbě ran. Specifickým zájmem je ovšem monitorování oxygenace rány při léčebném režimu k umožnění vhodného a efektivního léčebného postupu pro individuálního pacienta. To přispěje ke zvýšení finanční efektivity a zlepší kvalitu života pacientů s chronickými ranami.

(skl)

Zdroj: Schreml S., Szeimies R. M., Prantl L., Karrer S., Landthaler M., Babilas P.: Oxygen in acute and chronic wound healing. Br J Dermatol. 2010; 163 (2): 257–268.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přírodní extrakty v lokální terapii lupénky

Standardní terapie lupénky zahrnuje topické přípravky obsahující kyselinu salicylovou, původně získávanou z kůry bílé vrby. Jedním z nejdůležitějších topických přípravků k léčbě psoriázy je také dithranol (v Německu Cignolin, v USA Anthralin).

Antiseptika a jejich antibakteriální účinnost

Nalezení optimální terapie pro těžko se hojící rány jako například chronické vředy, traumatické rány a hluboké popáleniny není pro dnešní medicínu jednoduchým úkolem. Otevřené rány jsou vnímavé k invazi patogenů zejména tehdy, jde-li o pacienty imunokompromitované či s diagnózou diabetu.

Využití rostlin v léčbě ran a popálenin

V léčbě ran mají největší rozšíření tradiční evropské rostliny jako heřmánek (Matricaria recutita), měsíček (Callendula officinalis) a arnika (Arnica montana), aplikované lokálně. Koncentráty a výtažky z měsíčku a heřmánku jsou užívány k omývání nebo v podobě vlhkých obkladů na čerstvé rány.Všechny novinky