Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Terapie rázovou vlnou při hojení ran

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 5.2.2012

Terapie rázovou vlnou při hojení ran

Nedávno byla zavedena nová adjuvantní metoda léčby akutních i chronických ran – terapie rázovou vlnou. Slibné výsledky preklinických a klinických studií naznačují, že by tato metoda mohla podporovat hojení ran s minimem nebo zcela bez nežádoucích účinků. Je však ještě nutné objasnit mechanismus účinku této léčby a prokázat její účinnost v metodologicky kvalitních větších klinických studiích.

Američtí a japonští autoři provedli průzkum recenzované odborné literatury věnované použití rázové vlny při hojení ran s přístupem vycházejícím z medicíny založené na důkazech, která byla publikována v posledních 10 letech.

Analýza ukázala, že v těchto studiích bylo použito několik zařízení pro aplikaci cílené i necílené rázové vlny, které byly použity při hojení různých typů ran. Preklinické studie prokázaly, že rázová vlna ovlivňuje některé buněčné funkce a vede k expresi několika genů a vyplavení růstových faktorů, o nichž je známo, že podporují hojení ran. Klinických studií je málo a jejich design není optimální. Přinesly však slibné výsledky při hojení akutních i chronických ran, a to bez závažných komplikací, jako jsou infekce rány, krvácení, tvorba hematomů, séromů a petechií. Zdá se, že terapie rázovou vlnou by mohla být účinnou adjuvantní terapeutickou alternativou při hojení ran. Dosud však neznáme skupinu ran, u kterých by mohla být tato léčba největším přínosem, sílu akustické vlny, zacílení ani četnost a počet provedených výkonů, které by vedly k optimálnímu terapeutickému účinku.

(zza)

Zdroj: Qureshi A. A., Ross K. M., Ogawa R., et al. Shock wave therapy in wound healing. Plast Reconstr Surg. 2011 Dec; 128 (6): 721e–727e; doi: 10.1097/PRS.0b013e318230c7d1

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Statiny jako potenciální terapie komplikovaného hojení ran

Poslední výzkumy naznačují, že statiny mohou představovat potenciál v podobě nové léčby nejrůznějších zdravotních problémů, počínaje sepsí přes zánětlivá onemocnění až po chronické rány a kostní fraktury. Statiny se vyznačují protizánětlivým účinkem inhibicí C-reaktivního peptidu, chemokinů, cytokinů a adhezních molekul.

Porovnání účinku olivového oleje a sulfadiazinu stříbrného v léčbě popálenin 2. stupně

Popáleniny jsou velice rozšířeným druhem ran. K jejich ošetřování přitom nejsou vždy dostupné drahé převazové materiály. Většina pacientů utrpí popáleniny 2. stupně, které lze ošetřovat konzervativně. Přesto však dosud nebyl identifikován ideální převazový materiál.

Hydrogelové krytí v lokální léčbě diabetických vředů

Syndrom diabetické nohy, který se projevuje vznikem chronických nehojících se defektů na chodidlech a prstech nohou diabetiků, představuje závažný globální zdravotní problém. Lokální léčba diabetického vředu zaznamenala v posledních letech významný pokrok. Lékaři i pacienti mají na výběr z celé řady moderních terapeutických obvazů, včetně metod vlhkého hojení, které jsou v současné době v lokální léčbě vředu upřednostňovány.Všechny novinky