Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Subkutánní drén a vertikální incize při sectio caesarea u obézních žen

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 30.1.2011

Subkutánní drén a vertikální incize při sectio caesarea u obézních žen

Vyvarování se užití subkutánních drénů a vertikální incize při císařském řezu u extrémně obézních žen může redukovat komplikace spojené s hojením rány.

Lékaři z Univerzity v Severní Karolíně v retrospektivní studii zjistili, že u jedné ze tří obézních žen se mezi lety 2005 a 2009 vyskytly komplikace s hojením rány po provedeném císařském řezu. Nejvyšší počet komplikací spojených s hojením rány se objevil u žen, u kterých byla provedena vertikální incize a použit subkutánní drén. Autor studie doktor Mark C. Alanis přitom dodává, že se nezdá, že by subkutánní drény poskytovaly prevenci proti rozpadu rány. U obézních žen s objemným tukovým polštářem výsledky podporují užití Pfannenstielova řezu a vyvracejí užití klasické techniky, používané v minulosti podle vysloužilých chirurgů a porodnických učebnic.

Tato retrospektivní studie byla zaměřena na extrémně obézní ženy, které rodily císařským řezem. Do studie bylo zařazeno celkem 194 pacientek s body mass indexem (BMI) 50 anebo více. Těmto ženám byl císařský řez proveden mezi 20. a 44. týdnem těhotenství. U 58 z nich (30 %) se vyskytly vážné komplikace spojené s hojením rány, 14 žen muselo být znovu přijato k hospitalizaci a 7 pacientek vyžadovalo jednoduchý debridement rány. Jedna pacientka s BMI 109 vyžadovala resekci nekrotické fascie 10 dní po provedeném císařském řezu.

Dle provedené analýzy bylo s výskytem komplikací spojených s hojením nezávisle spojeno kouření a použití subkutánních drénů. Vertikální incize pak byly asociovány s delší dobou operačního výkonu, větší krevní ztrátou, vyšším podílem vertikální hysterotomie, nutností umístění subkutánních drénů a užitím svorek k uzavření incize.

(skl)

Zdroj: Alanis M. C., Villers M. S., Law T. L., et al.: Complications of cesarean delivery in the massively obese parturient. Am J Obstet Gynecol 2010;203:271.e1-7; doi: 10.1016/j.ajog.2010.06.049

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Význam kyslíku při hojení ran

Kyslík představuje nezbytnou podmínku pro úspěšné hojení ran díky zvýšené poptávce pro probíhající reparativní procesy, jako jsou buněčná proliferace, obrana proti infekci, angiogeneze a syntéza kolagenu. Přestože role kyslíku při hojení ran není zcela objasněna, poukazují klinická pozorování na zhoršené hojení ran při hypoxii.

Přírodní extrakty v lokální terapii lupénky

Standardní terapie lupénky zahrnuje topické přípravky obsahující kyselinu salicylovou, původně získávanou z kůry bílé vrby. Jedním z nejdůležitějších topických přípravků k léčbě psoriázy je také dithranol (v Německu Cignolin, v USA Anthralin).

Antiseptika a jejich antibakteriální účinnost

Nalezení optimální terapie pro těžko se hojící rány jako například chronické vředy, traumatické rány a hluboké popáleniny není pro dnešní medicínu jednoduchým úkolem. Otevřené rány jsou vnímavé k invazi patogenů zejména tehdy, jde-li o pacienty imunokompromitované či s diagnózou diabetu.Všechny novinky