Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Mikrodermabraze jako možnost omlazení stárnoucí kůže

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 7.11.2010

Mikrodermabraze jako možnost omlazení stárnoucí kůže

Mikrodermabraze provedená hrubě a hustě posázenými zrníčky diamantů může navodit molekulární změny v pleti, které napomohou k jejímu mladistvějšímu vzhledu. Lékaři z Univerzity v Michiganu uvádí v říjnovém vydání Archives of Dermatology, že procedura může zlepšit jizviček po akné, vzhled vrásek a dalších známek stárnutí.

Proces mikrodermabraze představuje obrušování kůže zrníčky diamantů nebo jiného tvrdého materiálu. Studie uvádí, že k požadované změně vzhledu pleti je zapotřebí navození produkce kolagenu, který je největším strukturálním proteinem v kůži. Předchozí studie ukázaly, že mikrodermabraze provedená s oxidem hliníku nemusí vždy produkci kolagenu stimulovat. Není také známo, zda jiné agresivní metody nezahrnující destrukci kožní tkáně by mohly vyvolat produkci kolagenu.

Lékaři provedli biochemickou analýzu z kožních vzorků před mikrodermabrazí a v rozmezí 4 až 14 dnů po této proceduře z kůže předloktí od 40 dobrovolníků. Celkem 26 mužům a 14 ženám ve věku od 50 do 83 let, kteří se zúčastnili studie, byla provedena mikrodermabraze s diamanty hustě pokrytým ručním instrumentem, který měl buď střední, nebo hrubou obrušovací schopnost.

Mikrodermabraze s hrubými zrníčky diamantů vykázala zvýšenou produkci látek, které jsou asociovány s hojením a remodelací kůže, včetně zvýšené produkce kolagenu. Tyto změny přitom nebyly prokázány u těch dobrovolníků, kteří podstoupili proceduru s použitím střední hrubosti zrníček diamantů. U všech účastníků bylo patrné zarudnutí kůže, které přetrvávalo méně než 2 dny.

Lékaři uvádějí, že agresivní nonablativní metoda mikrodermabraze nezahrnující destrukci kožní tkáně představuje efektivní proceduru ke stimulaci produkce kolagenu v kůži in vivo. Blahodárná molekulární odpověď naznačuje, že mikrodermabraze může být užitečnou metodou stimulující remodelaci kůže a zlepšující její stárnoucí vzhled.

(skl)

Zdroj: Arch Dermatol. 2009; 145 (10): 1114–1122.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nový antimikrobiální peptid účinný v boji proti Acinetobacter baumannii

Antimikrobiální peptid, jenž je fragmentem proteinu nalezeného u určitého typu hmyzu, pomohl urychlit jak hojení ran, tak i odeznění infekce u myší infikovaných Acinetobacter baumannii. Tato gramnegativní bakterie nepředstavuje pro zdravou populaci významné riziko.

Z rány se mnohem hůř odstraňuje pěna

Mnoho pacientů popisuje odstraňování pěny, která se používá jako výplň rány při podtlakové terapii ran (negative pressure wound therapy – NPWT), jako velice nepříjemné, až bolestivé. Ověřit rozdíl v účinku pěny a gázy (druhá možnost výplně) na spodinu rány se pokusili lékaři ze Švédska.

Použití svorek po ortopedických zákrocích je spojeno s vyšším rizikem infekce

Podle výsledků metaanalýzy uvedené v březnu v časopise British Medical Journal stoupá riziko vzniku infekce v ráně po zákrocích v oblasti kloubů s použitím svorek oproti klasickým stehům. S dřívější rehabilitací a tlakem na lékaře ohledně zkrácení doby hospitalizace se metoda uzavření rány po ortopedických zákrocích stává dokonce důležitější než v minulosti.Všechny novinky