Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Holistický přístup v léčbě chronických ran

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 6.6.2010

Holistický přístup v léčbě chronických ran

Holistická péče o pacienta, která se nesoustředí pouze na symptomy, ale komplexně na celého člověka, se dostává do popředí zájmu zdravotníků již několik let. V posledních letech v této souvislosti vzrůstá i povědomí o míře bolesti u pacientů s chronickými, nehojícími se ranami. Pochopitelně nejvíce zájmu u těchto pacientů se soustřeďuje na výměnu krycího materiálu. Zdravotníci ovšem musí pamatovat na to, že výměna krytí rány je pouze jedna část z celkové péče o pacienta a jeho defekt. Měli by dbát na celkové zhodnocení procesu hojení a bolestivosti rány. Jedině tak je umožněna spolupráce mezi pacientem a zdravotníkem, která dovoluje ovlivnit nehojící se defekt.

Předpokládá se, že prevalence bolesti u pacientů s chronickými ranami má signifikantní dopad na kvalitu jejich života. Bolest je přitom jeden ze symptomů, který přináší nejvíce úzkosti. Výskyt bolesti u pacientů s venózními vředy a vředy venózně-ischemickými udává přibližně 50 % z nich. Polovina z tohoto množství pak užívá analgetika jako součást léčby.

V minulosti bylo dokončeno pouze limitované množství studií týkajících se bolesti u chronických ran. Většina výzkumu se soustředí na bolest související s výměnou obvazového krytí, což je považováno za zdroj největší bolesti. Je pochopitelné, že tento výkon je hodný toho, aby mu byla věnována patřičná pozornost. Pacienti s bércovými vředy jsou většinou staršího věku a mají obzvláště slabou, jemnou kůži. Odstranění krytí přilnutého k ráně může být tou nejbolestivěji vnímanou procedurou.

V kontextu holistické péče by lékaři měli brát zřetel na to, že odstranění krytí je součástí celkového plánu ovlivnění bolesti. Odstranění obvazového krytí můžeme zařadit mezi tzv. cyklickou akutní bolest rány, protože je to pravidelný výkon prováděný zdravotníkem. Dalšími dvěma druhy bolesti jsou ovšem tzv. necyklická akutní bolest rány, která se objevuje při občasné manipulaci s ránou, jako je např. debridement, a chronická bolest rány. Při ní je přítomna trvalá bolest i tehdy, když s ránou není manipulováno. Na žádný z těchto typů bolesti by nemělo být při péči o ránu zapomínáno.

(skl)

Zdroj: Wounds 2005; 17 (3): 55–57.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jeví pacient známky deprese? Jeho pooperační rány se budou hojit pomaleji

Hojení ran je výrazně zpomaleno u pacientů, kteří vykazují známky deprese. Již dříve se vědci zabývali souvislostí mezi psychickým stavem pacientů a zpomaleným hojením různých kožních zranění a přičítali je zvýšeným hladinám kortizolu.

Vyvrácen mýtus o léčbě rány vysušováním

V oblasti léčby ran se v posledních letech nejvíce diskutuje o výhodách vlhkého prostředí rány oproti jejímu vysoušení. Přední američtí experti se nyní shodli na tom, že hojení chronických lézí je akcelerováno vlhkým prostředím. Jako nejvhodnější se ukazuje používání hydrofilních gelů, které zadržují vlhkost, a tím umožní vytvořit příznivější podmínky k hojení a regeneraci tkání a kožního krytu.

Aloe vera urychluje hojení popálenin

Léčivá schopnost gelu z aloe vera je všeobecně známá z lidového léčitelství v zemích, kde se rostlina vyskytuje volně v přírodě. Byly dokonce publikovány i studie na zvířatech, kde se opakovaně prokazovala schopnost aloe urychlovat hojení ran. Jak je na tom hojení popálenin u lidí?Všechny novinky