Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Břišní jizvy a hojení rány po abdominoplastice

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 13.11.2011

Břišní jizvy a hojení rány po abdominoplastice

Břišní jizvy mohou vést ke zhoršení hojení rány po abdominoplastice. Danou problematikou se blíže zabývala retrospektivní studie provedená lékaři z The Johns Hopkins Medical Intitutions v USA. Ta totiž hodnotila všechny abdominoplastiky provedené během 10 let (n = 420). K dalším sledovaným parametrům patřily věk, pohlaví, body mass index (BMI), kouření v anamnéze, zdravotní anamnéza, předchozí břišní jizvy a postoperační komplikace (serom a komplikované hojení ran).

Chí-kvadrátovým testem byla prokázána signifikantní spojitost mezi jakoukoliv předchozí břišní jizvou a komplikacemi s hojením rány (p = 0,009), a to zejména v případě subkostálních jizev (p = 0,003). Multivariační analýza však tuto souvislost nepotvrdila, nicméně prokázala, že vyšší hodnota BMI představovala významné riziko komplikovaného hojení rány. Nebyly nalezeny signifikantní rozdíly v komplikacích při hojení rány po laparoskopické či otevřené operaci.

Autoři studie prokázali, že s každým vzestupem BMI o jednu jednotku došlo k vzestupu rizika komplikovaného hojení rány o 6 % (p = 0,001). V průběhu studie byl při hojení zaznamenán značný počet komplikací (18,3 %), což bylo nejpravděpodobněji způsobeno výběrem sledované kohorty pacientů. V době zákroku se totiž průměrná hodnota BMI pacientů sledované kohorty pohybovala kolem 33. Studie se navíc účastnili i někteří morbidně obézní pacienti (maximální hodnota BMI byla 88), ale žádní pacienti s podváhou (nejnižší hodnota BMI byla 19,5).

Výsledky studie tedy potvrdily již existující předpoklad, že u pacientů s vyšší hodnotou BMI lze očekávat i vyšší počet komplikací hojení rány.

(skl)

Zdroj: Shermak M. A., Mallalieu J., Chang D.: Do preexisting abdominal scars threaten wound healing in abdominoplasty? Eplasty. 2010 Jan 18; 10: e14.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 23x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Subkutánní drén a vertikální incize při sectio caesarea u obézních žen

Vyvarování se užití subkutánních drénů a vertikální incize při císařském řezu u extrémně obézních žen může redukovat komplikace spojené s hojením rány. Lékaři z Univerzity v Severní Karolíně v retrospektivní studii zjistili, že u jedné ze tří obézních žen se mezi lety 2005 a 2009 vyskytly komplikace s hojením rány po provedeném císařském řezu.

Význam kyslíku při hojení ran

Kyslík představuje nezbytnou podmínku pro úspěšné hojení ran díky zvýšené poptávce pro probíhající reparativní procesy, jako jsou buněčná proliferace, obrana proti infekci, angiogeneze a syntéza kolagenu. Přestože role kyslíku při hojení ran není zcela objasněna, poukazují klinická pozorování na zhoršené hojení ran při hypoxii.

Přírodní extrakty v lokální terapii lupénky

Standardní terapie lupénky zahrnuje topické přípravky obsahující kyselinu salicylovou, původně získávanou z kůry bílé vrby. Jedním z nejdůležitějších topických přípravků k léčbě psoriázy je také dithranol (v Německu Cignolin, v USA Anthralin).Všechny novinky