Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Antiseptika a jejich antibakteriální účinnost

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 5.12.2010

Antiseptika a jejich antibakteriální účinnost

Nalezení optimální terapie pro těžko se hojící rány jako například chronické vředy, traumatické rány a hluboké popáleniny není pro dnešní medicínu jednoduchým úkolem. Otevřené rány jsou vnímavé k invazi patogenů zejména tehdy, jde-li o pacienty imunokompromitované či s diagnózou diabetu. Chronické rány jsou ideálním prostředím pro bakteriální infekci. Více než 80 % vředů dolních končetin je kolonizováno bakteriemi.

Bakteriální kolonizace je asociována s prodlouženým hojením ran a je příčinou vážné morbidity v důsledku sepse a multiorgánového selhání. V současné době je to Staphylococcus aureus, který je nejčastěji se nacházející bakterií v chronických ranách vedoucí k jejich zhoršenému hojení.

V nedávné studii byla zkoumána antibakteriální účinnost pěti nejčastěji užívaných lokálních antiseptik. Octenisept (octenidine), Lavasept, Prontosan (polyhexamethylene biguanide – PHMB), Braunol a Betaisodona (povidon-iodine) byly testovány vzhledem k jejich antibakteriální aktivitě proti dvěma grampozitivním (Staphylococcus aureus a Enterococcus faecalis) a dvěma gramnegativním (Pseudomonas aeruginosa a Escherichia coli) kmenům. K určení minimální inhibiční koncentrace byla použita různá ředění (1%-20%) antiseptických roztoků. Všechna uvedená antiseptika měla antibakteriální účinek. V jejich účinnosti však byly evidentní rozdíly. Lavasept, Prontosan a Octenisept vykazovaly silný antibakteriální účinek ve všech zkoumaných koncentracích (1%-20%), zatímco u přípravků Braunol a Betaisodona byly k inhibici bakteriálního růstu potřebné vyšší koncentrace (3%-7,5%).

Kmeny methicilinrezistentního Staphylococcus aureus (MRSA) byly porovnávány s kmenem Staphylococcus aureus citlivým na antibiotika v citlivosti vůči antiseptiku PHMB (polyhexamethylene biguanide), což byl Lavasept a Prontosan v 0,005% koncentraci. U každého ze čtyř zkoumaných kmenů MRSA byla zjištěna signifikantní rezistence vůči PHMB oproti kontrolnímu kmenu Staphylococcus aureus. Kmeny MRSA vykazovaly v průměru 160násobnou rezistenci, přičemž maximální hodnota byla 400násobná.

Závěrem lze říci, že místní antiseptika hrají klíčovou roli pro léčbu ran v současné klinické praxi, proto je znalost antibakteriální účinnosti antiseptik její nedílnou součástí.

(skl)

Zdroj: Hirsch T, Seipp HM, Jacobsen F, Goertz O, Steinau HU, Steinstraesser L. Antiseptics in Sumery. Eplasty 2010. Publikováno on-line 27. května 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 20x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Využití rostlin v léčbě ran a popálenin

V léčbě ran mají největší rozšíření tradiční evropské rostliny jako heřmánek (Matricaria recutita), měsíček (Callendula officinalis) a arnika (Arnica montana), aplikované lokálně. Koncentráty a výtažky z měsíčku a heřmánku jsou užívány k omývání nebo v podobě vlhkých obkladů na čerstvé rány.

Mikrodermabraze jako možnost omlazení stárnoucí kůže

Mikrodermabraze provedená hrubě a hustě posázenými zrníčky diamantů může navodit molekulární změny v pleti, které napomohou k jejímu mladistvějšímu vzhledu. Lékaři z Univerzity v Michiganu uvádí v říjnovém vydání Archives of Dermatology, že procedura může zlepšit jizviček po akné, vzhled vrásek a dalších známek stárnutí.

Nový antimikrobiální peptid účinný v boji proti Acinetobacter baumannii

Antimikrobiální peptid, jenž je fragmentem proteinu nalezeného u určitého typu hmyzu, pomohl urychlit jak hojení ran, tak i odeznění infekce u myší infikovaných Acinetobacter baumannii. Tato gramnegativní bakterie nepředstavuje pro zdravou populaci významné riziko.Všechny novinky