Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Anaerobní bakterie v chronické ráně – podceňované riziko?

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 11.11.2012

Anaerobní bakterie v chronické ráně – podceňované riziko?

Ačkoliv anaeroby nepatří mezi nejčastější příčiny infekce chronického defektu, mohou mít u specifických skupin pacientů značný podíl na zpomalení fázového postupu hojení. Cílem předkládaného sdělení bylo stanovení prevalence jednotlivých anaerobních bakterií u pacientů s chronickou ránou.

Chronická rána se od té akutní odlišuje nejen časovým průběhem, ale také naprosto odlišnou strukturou, která odráží rozdíly v mikrobiologickém osídlení. Chronický defekt bývá velmi často osídlen smíšenou flórou řady grampozitivních a gramnegativních bakteriálních kmenů. K tomuto obrazu se také někdy přidává kolonizace kvasinkami a plísněmi. Anaerobní osídlení je u chronické rány nacházeno daleko častěji než u rány akutní. Nejčastěji zastoupenými anaeroby jsou klostridia, bakteroidy, aktinomycety, fusobakterie a anaerobní streptokoky. Přestože u pacientů s chronickou ránou nepředstavují dominantní původce infekce, zaslouží si pozornost.

Do retrospektivní studie bylo zařazeno celkem 95 pacientů (z toho 32 žen) s různým typem chronické rány a pozitivní izolací anaerobní bakterie, kteří byli ve sledovaném období (leden 2008 až prosinec 2010) hospitalizováni na Klinice popálenin a rekonstrukční chirurgie FN Brno. 75 pacientů v souboru (78,95 %) bylo hospitalizováno se vstupní diagnózou dekubitu, 13 pacientů (13,68 %) s bércovým vředem a 7 pacientů (7,36 %) s diabetickým defektem dolní končetiny (diabetickou nohou). U těchto pacientů byl pravidelně a cíleně odebírán materiál z chronických ran nejen formou otisku, ale také preferovanou metodou stěru na sterilní vatový tampón následně zanořeného do transportního média, která umožňuje přežití anaerobních bakterií.

Nejvíce ohroženou skupinou jsou pacienti s dekubity

V hodnoceném souboru pacientů bylo izolováno celkem 198 kmenů anaerobních bakterií. V nadpoloviční většině případů byl z chronické rány izolován Bacteroides fragilis (58,08 %), za ním s velkým odstupem následovaly kmeny Peptococcus sp. (10,10 %), Peptostreptococcus sp. (9,60 %) a Prevotela melaninogenica (7,07%). Výsledky studie potvrdily skutečnost, že anaeroby jsou nejčastěji vykultivovány u pacientů s tlakovými defekty (dekubity).

Anaerobní bakterie mohou zpomalovat hojení chronických defektů

Rozvoj infekce u pacienta s chronickou ránou vždy způsobí zpomalení fázového postupu v hojení, což má za následek zvýšení morbidity, mortality a délky hospitalizace s průvodním nárůstem ekonomických nákladů na terapii. Progrese infekčního osídlení je však na rozdíl od akutní rány pozvolnější. Ke konverzi bakteriálního spektra dochází zejména v důsledku selekčního tlaku antibiotik. Na rozvoji chronické infekce se vedle virulence mikroorganismu nemalou měrou podílí také celková kondice pacienta, stav výživy a funkce imunitního systému.

(hkh)

Zdroj: Lipový B., Hanslianová M. Anaeroby v chronické ráně: banalita nebo skrytá hrozba? Hojení ran, ročník 6 (2012), číslo 2, str. 19–21.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,8/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Využití HemaGelu při hojení ran v RVmedCentru privátní klinice s. r. o., zabývající se estetickou a laserovou chirurgií hlavy a krku, ušním, nosním, krčním a korektivní dermatologií

V RVmedCentru privátní klinice s. r. o. v Olomouci se zabýváme estetickou a laserovou chirurgií hlavy a krku, ušním, nosním, krčním a korektivní dermatologií. Vzhledem k užšímu zaměření na hlavu a krk jsou na zákroky v této oblasti pochopitelně kladeny vysoké požadavky na bezproblémové, rychlé a nekomplikované hojení, s výborných estetickým výsledkem.

Hydrogely pomůžou zacelit popáleniny III. stupně novou kůží bez jizev

Američtí vědci z Univerzity Johna Hopkinse vyvinuli rosolovitý materiál na bázi hydrokoloidního gelu, který vykazuje skvělé vlastnosti při léčbě závažných popálenin.

Současný náhled na problematiku hojení chronických ran

Chronická rána není jen nemocí sama o sobě, ale často bývá projevem jiného celkového onemocnění. Na řadě pracovišť se v současnosti v léčbě chronických ran prosazuje multidisciplinární přístup. Komplexní péče může slavit úspěch i tam, kde předchozí léčba selhala.Všechny novinky