Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hojení ran: Kazuistiky
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Aloe vera urychluje hojení popálenin

Specializace: dětská chirurgie chirurgie všeobecná interní lékařství praktické lékařství pro dospělé
Téma: Hojení ran

Vydáno: 11.4.2010

Aloe vera urychluje hojení popálenin

Léčivá schopnost gelu z aloe vera je všeobecně známá z lidového léčitelství v zemích, kde se rostlina vyskytuje volně v přírodě. Byly dokonce publikovány i studie na zvířatech, kde se opakovaně prokazovala schopnost aloe urychlovat hojení ran. Jak je na tom hojení popálenin u lidí? To se rozhodli zjistit thajští vědci. Provedli review dostupných kontrolovaných klinických studií, ve kterých byly hodnoceny účinky aloe vera u popálenin. A došli k zajímavým výsledkům.

Celkem byly do shrnutí zařazeny 4 studie – dvě provedené v Thajsku, další v Indii a Číně. To vše jsou země, kde je tato surovina hojně dostupná a kde jsou s ní i největší zkušenosti. Tři ze zahrnutých studií byly randomizované. Hlavním měřítkem účinnosti gelu byla doba do zhojení popáleniny a stupeň epitelizace při sledování po určité době od úrazu. V naprosté většině šlo o popáleniny prvního a druhého stupně zapříčiněné vysokými teplotami, v jednom případě elektrickým proudem. Aloe byla aplikována ve formě gelu, krému nebo prášku a překryta vazelínou. V kontrolních skupinách byli pacienti léčeni lokálně antibiotiky (sulfadiazin, neomycin B) nebo byla oblast pouze překryta gázou napuštěnou vazelínou.

Aloe urychluje hojení o 8 dní

Za použití gelu aloe vera bylo hojení popálenin urychleno v průměru o 8 dní, u kontrolních skupin s neomycinem trvalo hojení 31 dní a při použití samotné vazelíny 18 dní. I ve studiích, kde se jako kritérium zhojení použila míra epitelizace, bylo použití aloe vera úspěšnější (95% epitelizace u aloe vera, 83% u sulfadiazinu).

Aloe je nejen účinná, ale i bezpečná

Ve dvou studiích zahrnutých do review byly sledovány i nežádoucí účinky. Ty zahrnovaly hlavně podráždění nebo svědění a přechodnou bolestivost. Vyskytovaly se v přibližně stejné incidenci jak ve skupině léčené za použití aloe, tak i v kontrolních skupinách, kde byl použit sulfadiazin a vazelína.

Z publikovaného review jasně vyplývá, že použití gelu s aloe vera prokazatelně urychluje hojení popálenin ve srovnání s konvenční léčbou antibiotiky nebo gázou napuštěnou vazelínou. Zatím žádná studie nesrovnávala gel aloe vera s vlhkým hojením ran za použití nejmodernějších preparátů.

(mili)

Zdroj: Maenthaisong R., Chaiyakunapruk N., Niruntraporn S., Kongkaew C.: The efficacy of aloe vera used for burn wound healing: a systematic review. Burns 2007; 33 (6): 713–8.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hemagel i na předpis

Přípravek Hemagel vyvinutý českými vědci hradí od ledna 2010 zdravotní pojišťovna. Úhrada pokryje tři čtvrtiny ceny. Pacienti až do konce roku 2009 platili v lékárně za pětigramové balení přibližně 150 korun, za třicetigramové 450 korun. Pro seniory a chronicky nemocné pacienty s rozsáhlými ranami tak byl přípravek hůře dostupný.

Je bezbuněčná dermální matrix lepší než standardní léčba diabetických vředů?

Léčba diabetických vředů pomocí bezbuněčných kožních štěpů je podle randomizované kontrolní studie publikované v International Wound Journal mnohem rychlejší a úspěšnější než standardní léčba.

Stres a deprese jako příčina kožních chorob

Konsenzus, že kožní onemocnění je silně asociováno s psychickými obtížemi či nemocí, je všeobecně známý. Nikdy v minulosti však nebyly studovány konkrétní faktory vedoucí ke zhoršení kožních nemocí.Všechny novinky